Jag tror att man ska akta sig för att stoltsera med att man själv minsann orkar. Själv "behövde" jag väldigt lite sömn, orkade allt, var jätteengagerad i mitt jobb - också med tredje man inblandad, som jag ville ge det bästa - med en familj, som jag älskar o.s.v.
Jag blev inte utbränd i psykisk bemärkelse - fastän jag brann - men mitt immunförsvar kördes i botten och jag fick en livshotande och kronisk fysisk sjukdom i stället.
Var rädd om dig - du som har ett högt tempo! Man vet aldrig när kroppen fått nog! I mitt fall höll det i 30 år! Men det kan också räcka med 5 år.Det har jag sett på min arbetsplats.
Det verkar - om jag ser på min omgivning - som om folk som kan rycka på axlarna åt krav och brist på inflytande klarar hälsan bättre.
|