CITAT (Stefan_S @ 20-02-2007, 11:09)
CITAT (alle @ 20-02-2007, 11:06)
CITAT (Stefan_S @ 20-02-2007, 10:53)
CITAT (alle @ 20-02-2007, 10:17)
Nu vill jag ABSOLUT INTE att det här ska urarta i en diskussion om vem som hoppar på vem.
Jag ville ENDAST förmedla lite tröst till Sudden om att hon har mina (och säkert många flers) sympatier
Och angående vårdat språk så tycker jag det är ok med svordomar om man är riktigt j-a sk-tförb-d, annars inte.
Nej, det ligger inte heller i mitt intresse. Jag brukar försöka hålla isär äpplen och päron.
Detta är fortfarande (hoppas jag) en språkvårdstråd. Tröst och sympatier kanske lämpar sig mer i en annan, mer passande tråd?
När kan det någonsin vara olämpligt med tröst och sympatier??
Nu är tråden långt ute i OT, kanske dags att fokusera på ursprungsämnet?
Och nu ska jag fokusera på ursprungsämnet

för det sista jag skrev var inte vårdat. Jag skulle ju naturligtvis ha skrivit "hur kan det vara..." i stället. Och så skulle det inte varit så rumphugget utan jag skulle ha lagt till: för då blir det alltid mycket trevligare stämning här, oavsett tråd.
Det är något som jag kan reta mig på, både hos andra, men framförallt hos mig själv, att man inte skriver tillräckligt mycket, så det kan bli oydligt vad man menar.