CITAT (Maria_z5 @ 20-02-2007, 12:12)
CITAT (ingrid fuxwall @ 19-02-2007, 22:52)
CITAT (Maria_z5 @ 19-02-2007, 23:50)
Det behöver du inte heller, du kan få hästen att göra allt utan att utsätta den för övergrepp on du har rätt "verktyg" d v s kunskap och känsla.
Samma som med hundar.

/Maria
Vad använder du dig av för kunskap och känsla?
Bara nyfiken
Nu knycker jag tråden lite snabbt men ni får tillbaks den strax.

Jag rider klassisk dressyr som inte ska förväxlas med barockdressyr. Jag rider enbart på tränsbett och allt vi gör går ut på att ge en hjälp inte flera så om jag ska göra skolan öppna lägger jag över vikten på det inre bakbenet och lättar på min yttre skänkel. Självklart ställd åt rätt håll.

Inte mer än en hjälp åt gången.
Allt går ut på att egentligen manipulera hästen utan att fightas. När jag vill att hästen ska göra något så som vid öppna t ex så kan man likna det vid att jag frågar "Om jag lägger vikten på ditt bakben och gör så att du lättast går rakt fram med lite böj på halsen, vad gör du då?"
Känslan, ja den är ju bara en känsla...

Allt kan sammanfattas med glada skadefria arbetsvilliga hästar.
Vill du veta mer gå hit
http://www.classical-equitation.com/ och
http://stenbro.com/.
/Maria