Tråkigt detta, men det finns hopp.
Den topp som verkar ha fläkts av kan du klippa av. Hur stor barkskadan är måste ses med foto i detalj för att kunna avgöra, men unga träd som har stark tillväxt klarar en hel del.
De två grenar som nu är kvar ska du behålla, trädet behöver gren- och bladmassa för att leva och för att du inte endast ska få tillväxt av nödskott, dvs vattenskott.
Från de två krongrenar som nu finns kvar kommer flera grenar att utvecklas rätt upp i sommar, och dessa kommer att kappas om att få bli vinnare, dvs ny topp. Låt trädet utveckl dessa och om ett par år kan du välja den som växer mest centralt och i framtiden kommer att kunna bli en bra topp. Detta gör du genom att om ett par år beskära de andra över utåtriktad knopp så att de bildar sidogrenar, eller ta bort dem helt om de inte kan forma bra krona.
Många äldre äppelträd har en genomgående stam, men den är inte spikrak. Det beror bland annat på att många yngre träd får sina toppar störda eller brutna som här. I början ser det lite knyckigt och onaturligt ut, men om tio år kommer stammen och den nya toppen synas som en liten böj.
Men som sagt - ingen beskärning på några år och se tilla tt trädet inte har gräs över rötterna, gödsla med kogödsel och vattna när det är torrt så kan du få bra tillväxt och reparation av detta.
--------------------
|