Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vilka inköp har fungerat efter förra trädgårdsmässan?
          Cilla
          Inlägg 28-02-2007, 17:44
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Inför Nordiska Trädgårdsmässan och många andra kommande mässor vore det bra att höra hur era tidigare växtinköp fungerat.

          Så här har mina funkat:

          Det fanns år då jag köpte många lökväxter, dvs lökar. Det har jag slutat med, de jag köper direkt i trädgårdshandeln har visat sig mycket bättre och därmed billigare.

          Det fanns år då jag köpte ympkvistar som var någon decimeter långa och som låg i plastfickor som duschades då och då. Det har jag slutat med, jag köper bara av Pomologiska Sällskapet. De lagrar ymparna inplastade och i kylskåp under mässnätterna, och de är dessutom längre. Mycket bättre resultat!

          Men jag köper fortfarande grundstammar på mässan - dvs rot och stamdel till körsbär, äpple och päron. Åtminstone 8 av 10 av dem har fungerat bra, och det är roligt att köpa av odlarna. Man får en massa kunskap om dem samtidigt.

          Det händer att jag köper sticklingar också, mest av föreningarna. Även om inte alla tagit sig så har överraskande många gjort det och berikat min trädgård med udda rosor och perenner, kryddväxter och annat. Dessutom är det kul att köpa av föreningarna - både kunskap, engagemang får man på köpet och plantorna är omsorgsfullt hanterade - till skillnad från många av företagens.

          Barrotade rosor brukar jag också handla på mig - alldeles för många... Alla jag satt har kommit igång.

          Och så köper jag ibland en och annan udda krukad pion eller annan växt. Sådana som jag inte sett i handeln.

          Vad är era erfarenheter av att köpa växter på mässor?

          Redigerat av Cilla: 28-02-2007, 17:46


          --------------------
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          frebe893
          Inlägg 02-03-2007, 09:25
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 29
          Medlem sedan:
          08-05-2006
          Medlem nr: 7 601



          Har mest köpt rötter/lökar och blivit ganska besviken. Jag tror att det var ett danskt företag som sålde en massa rötter/lökar förra året och de höll inte speciellt hög kvalitet. De flesta av rötterna tog sig inte alls, medan andra visade sig vara ngt helt annat än vad som hade utlovats. Bland annat köpte vi en massa perenna stockrosor, men det som kom upp var istället lupiner confused.gif Samma sak var det med alliumlökarna. Det som kom upp var ngn konstig lökväxt som jag aldrig har sett tidigare.

          Däremot verkar lökarna från de holländska företagen ha klarat sig bättre.


          --------------------
          Anlägger en gammaldags trädgård i Stockholms skärgård
          Status: Krigar mot sorken, gräver och planterar för fullt
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 31-07-2025, 13:22
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon