Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Beskära gammalt äppelträd, Felaktigt beskuret tidigare? Eller, vad tycks?
          staples
          Inlägg 02-03-2007, 12:15
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 45
          Medlem sedan:
          19-06-2005
          Medlem nr: 6 036



          Hejsan!

          Enligt uppgift från en granne har detta äppelträd tidigare givit mycket frukt. Ingenting blev det dock förra året...
          Kan det bero på den tidigare beskärningen? (Den är vi inte skyldig till...) Trädet och dess grenar ser onekligen ganska kapade ut. duh.gif

          Jag köpte en bok om beskärning i veckan (Beskära träd och buskar av Ingela Jagne) och det jag kan läsa mig till är att trädet blivit för hårt beskuret tidigare samt även felaktigt beskuret. Hur gör jag nu? Det går väl att rädda för framtiden? Jag har tänkt mig att börja beskära nu och sedan hålla på i några år så att inte trädet får en chock - igen... Men, var ska jag börja? Någon som kan hjälpa mig med lite tips så vore jag jätteglad! flirting.gif

          Jag bifogar 5 numrerade bilder för enkelhetens skull. Så att man vet vad som är vad. confused.gif

          /Maria
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  apple_1.jpg ( 69.58k ) Antal nedladdningar: 118
          Bifogad fil  apple_2.jpg ( 58.25k ) Antal nedladdningar: 101
          Bifogad fil  apple_3.jpg ( 57.44k ) Antal nedladdningar: 99
          Bifogad fil  apple_4.jpg ( 76.46k ) Antal nedladdningar: 90
          Bifogad fil  apple_5.jpg ( 59.87k ) Antal nedladdningar: 92
           
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          staples
          Inlägg 04-03-2007, 11:40
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 45
          Medlem sedan:
          19-06-2005
          Medlem nr: 6 036



          Tack jättemycket för tipsen!! Jättefin trädsajt du har Cilla!
          Jag förstår att det är en hel vetenskap det här med beskärning... och att det tar tid att lära sig.

          Jag tänker gå sakta fram med trädet i fråga och prova mig fram försiktigt. Det är en hel del grenar som är ganska så skadade... skulle vilja ta bort dem, men inte nu och absolut inte alla på en gång. Vid noggrann koll av grenar och knoppar så tycker jag i alla fall att trädet lever och växer - det ska bli intressant att se vad som händer med de knoppar som jag ser finns. Blad?

          Jag tror att jag tänker ta och plocka några vattenskott nu för att se med egna ögon hur trädet reagerar på det. Resterande spar jag till JAS - ja, jag tänker inte ta alla då alltså, jag tänker gå försiktigt fram. Det låter onekligen som att det är lättare att förstöra om man beskär utan kunskap än om man låter trädet vara ifred... Men, ett långtidsprojekt är ju roligt det med. Speciellt om man i slutänden lyckas. smile.gif Det har vi dock inte sett än.

          Tack för hjälpen!! thanks.gif
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 31-07-2025, 21:43
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon