Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > hugga ner stoooora träd, kostnad?
          160kvm stort hus
          Inlägg 06-03-2007, 09:39
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 857
          Medlem sedan:
          17-03-2004
          Medlem nr: 3 016



          HEj!
          Vi är i husköparsvängen och funderar på ett hus. Men på tomten är det en hel del stooooooooora höga träd. Bla gran, tall och en ek.

          Någon som vet vad det kostar att anlita en firma som hjälper till? -
          Vissa träd kan vi nog ta ner själva men vi vågar inte ta dom som står nära huset och nära elledningarna.

          Någon som ha anlitat en firma och vet ungefär vad det kostar?

          Vi tar hand om allt bara någon hugger ner det..

          mvh G


          --------------------
          Bygger upp en ny trädgård i zon 3 ( Näshulta, Eskilstuna )


          (Bytt sign från 16kvm stor balkong)
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          CGB
          Inlägg 07-03-2007, 06:33
          Länk hit: #2


          Gäster






          Tid är pengar. Resurser kostar. För att ta ner stora träd i sektioner behövs minst 2 men helst 3 personer på plats samtidigt. En uppe i trädet, en sköter broms och linor vid stammen, en bär bort kvistar och stamstumpar. Räkna alltså med timlön för flere personer. Behövs skylift, stubbfräs tillkommer deras kostnader. De har ofta en minimiavgift som inkluderar resekostnader. Vid klättringsarbeten måste minst två klättringskunniga personer vara på plats samtidigt. Detta som en säkerhetsåtgärd ifall personen i trädet skadar sig och måste hämtas ner av den andra.

          Det tar inte många minuter att fälla ett helt träd där utrymme finns tillgängligt. Men det kan ta flere timmar att fälla ett träd sektionsvis på begränsat utrymme. Hänsyn måste tas till befintliga elkablar, underliggande buskar och träd, trädgårsbelysning, växthus osv. Allt detta tar tid. Men det mesta går att åtgärda och utan att skada omgivningen tex med linbana, som också den måste riggas upp på förhand. Se mitt album, träd och buskar, bild 4. För tjänster sök under arborist, trädvård osv. För den som är verkligt intresserad hittas intressant information på |http://www.isa-arbor.com|.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 01-09-2025, 20:54
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon