Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Törstiga buskar och träd?, För plantering i våt ängsmark
          catlady
          Inlägg 12-03-2007, 14:52
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 475
          Medlem sedan:
          19-03-2006
          Medlem nr: 7 256



          Jag skulle behöva tips på törstiga buskar och träd som gärna också är städsegröna, har stora rotsystem och är snabbväxande. Både sådana som vill ha sol och de som behöver halvskugga. Tack på förhand!


          --------------------
          God odlingslycka!
          Hälsningar från Katarina ute på landet i zon 1
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Big Gardener
          Inlägg 12-03-2007, 20:45
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 124
          Medlem sedan:
          02-02-2005
          Medlem nr: 4 943



          Här kommer lite trädtips:
          Tall, typ Pinus mugo (bergtall), Pinus nigra (Svarttall) samt Pinus sylvestris (skogstall) är städsegröna, går bra på mycket blöta marker och går i både sol och halvskugga. Tall är generellt inte särskilt snabbväxande.

          Alla alar klarar blöta marker väldigt bra. Alnus glutnosa (klibbal) samt Alnus incana (gråal) med sorter är lämpliga för sådana ståndorter. Arter av släktet Populus (popplar) och Salix (pilar) klarar oftast också mycket vatten.

          Aesculus hippocatanum (Hästkastanj) kan gå på marker med högt grundvatten men trivs inte att stå med fötterna i vatten. Detsamma gäller Corylus avelana (Hassel).

          En lite mer speciell växt som normalt inte växer så fort men som blir fantastisk i blöta och lite mer skyddade lägen är Cercidiphyllum japonicum (Katsura, Kakträd). Fantastiska höstfärger om vattentillgången är god.

          Ligger denna plats i zon 1 eller en bra zon 2? Taxodium distichum (Sumpcypress) är också ett fantastiskt träd som går bra i varmare lägen med blöt mark. Är läget det rätta växer den hyfsat. Trots att det är en barrväxt är den som lärken och fäller barren på vintern.




          --------------------
          Birger Ekenstierna - Hortonom
          Trädgårdscoach.se
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 02-08-2025, 19:13
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon