Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Balkongoas, Kan jag få balkongen grön?
          Suvan
          Inlägg 03-08-2003, 13:41
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          03-08-2003
          Medlem nr: 2 006



          Jag har en balkong på nionde våningen och längtar efter grönska och väldoft.
          Är det möjligt att få en grön oas i zon 2/3 med enbart förmiddagssol (07-13)?

          Jag är helt novis på detta, men sedan tanken slog mej har jag varit halvt besatt av att försöka hitta ett sätt göra verklighet av min fantasi.

          Någon mer kunnig har kanske råd att ge?

          De arter jag skulle vilja ha är Clematis (Albina Plena och några olika viticella), klätterrosor (Climbing Iceberg/Schneewittchen, New Dawn, Compassion), Kameliaschersmin (Schneesturm), en vinranka (Spulga), hallon (Golden Queen och Preussen) och Syrénbuddleja.

          Vidare vill jag gärna ha smarriga jordgubbar och kökskryddor, men det ska väl inte vara några större problem?

          Är det realistiskt?

          Hur ska jag isåfall plantera - vilka arter kan stå i samma låda och gillar samma jord, vattning, gödsel mm?
          När är det dags att skrida till verket? Vad kan jag göra redan nu för att få en så frodig sommar som möjligt?

          Balkongen har tak och väggar på 2½ sidor och resten är klätt med hönsnät (för katternas skull) och där hoppas jag att växter vill klänga. Hur klarar sig växterna över vintern, måste något rentav tas in? Hur övervintrar man annars smartast på balkongen?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Christer i Falkö...
          Inlägg 25-10-2003, 13:49
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 056
          Medlem sedan:
          18-10-2003
          Medlem nr: 2 460



          Du verkar ha en stor balkong om du skall få plats med allt du vill ha biggrin.gif Men visst kan du få en grön balkong om du vill. Jag tycker att du bör ha en planta per kruka av de större växterna, kanske med en marktäckare också. Om det blåser mycket, så bör du ju tänka på att växterna du väljer skall klara vinden. Det gäller ju främst klätterväxterna. Zonmässigt är det väl bara buddlejan som kanske ligger lite risigt till. det finns ju en balkongodlarförening som kan hjälpa dig mer handfast, som t.ex. isolering av krukorna över vintern m.m.
          Lycka till, du har alla möjlighetr i världen att få en grön oas på din balkong.
          Christer


          --------------------
          Varför inte kika in på min blogg? dronten1.tradgardsblogg.se
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-09-2025, 22:58
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon