Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vågar man beskära ett körsbärsträd nu?, Eller är det för sent?
          evarina
          Inlägg 18-03-2007, 17:51
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 428
          Medlem sedan:
          16-04-2003
          Medlem nr: 1 184



          Vi flyttade till hus i september och då tar det alltid lite tid innan man får tummen ur. Går det att beskära ett sorgligt misskött körsbärsträd nu eller är det för sent? Om det är för sent, när är bästa tiden att göra det? Behöver man sådant där klet att stryka på snittytorna så att trädet inte "förblöder"? Och vad heter kletet i så fall? (Jag har köpt en bok om beskärning, så jag vet hur jag ska göra, men det saknades en del viktiga detaljer i boken...;-))
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 20-03-2007, 17:07
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Om körsbäret ser ut som du beskriver det, skrangligt som om det inte kan bära upp sin egen vikt, så beror det mest sannolikt på beskärningen. Körsbär som inte beskärs är normalt gracila träd med glest mellan sidogrenarna och precis också som du säger, ett högt träd. När man småknipsar i körsbär uppstår dels döda små och ibland större grenar, onormal skottbildning längre in i kronan än trädet är byggt för, kvastliknande årstillväxt som blir långt mer kompakt än med det friväxande trädet. Kronan blir ett virrvarr av dött och levande som växer sig tätt, och stammen ser ut som om den inte kan hålla kronan. Och det kan den inte heller om det ett år faller snö i den eller blåser från ett oväntat håll.

          Körsbär växer snabbt och på några få år har man ett träd som ger frukt och vacker blom. Titta under sommaren på de körsbärsträd som är småväxande, de finns i handeln. Kolla om du inte skulle ersätta ditt skrangelbeskurna träd med ett sådant.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-08-2025, 06:49
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon