Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > kaprifol och lavendel, ska dom klippas nu?
          helle555
          Inlägg 18-03-2007, 14:12
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 37
          Medlem sedan:
          04-01-2005
          Medlem nr: 4 828



          Jag plantera en kaprifol för 2 år sedan den har vuxit lite men lite blommat, ska jag kapa av den nu innan det blir för varnt, så det kommer mera skott, el ska jag bara ta några stycken grenar och korta av, el låta den vara och hoppas den blommar iår?

          se få satte jag en lavendel för 2 år sedan har aldrig klippt den ska man göra det? hur mycket ska vara kvar? Har för mig att jag läst att man ska klippa dom men kommer inte ihåg hur när var.

          Tack!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          jakob
          Inlägg 21-03-2007, 20:33
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 163
          Medlem sedan:
          16-03-2007
          Medlem nr: 9 372



          Då får jag berätta om min trädgårdshjälpreda i fjor, appropå att klippa lavendel, mina lavendel buskar var risiga. Så i april så skulle vi klippa dem, min fyra åring pysslade lite med sekatören där, angel_not.gif han ville bara hjälpa. Av min lavendel häck var bara stubbar kvar, ca 5 cm höga,, thumbdown.gif många ojade sig och sa att det blir inget av den häcken mer, men jag hade en rad med de finaste lavendelen denna sommar de skottade på, blev täta och fina och blommade rikligt. giggle.gif Dessutom tänkte jag att alla grenar han klippt av det är bäst att sätta dem så jag stack ner dem i en odlingsbänk med bränd häst gödsel och hade i höstas tio lavendel plantor till små men de kommer nog fint i sommar. I år ( jag bor i zon 1) har jag klippt ner några andra lavendel buskar jag har , men då efter tips hur de ska klippas en tredjedel skulle man spara enligt beskäringsboken jag har.

          Jag har också hört att det finns olika lavendel sorter, finns det någon som vet om det finns flera vinterhärdiga, har provat med fjärilslavendel men den dog under vintern.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 30-07-2025, 07:31
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon