Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Inneväxthus i växthuset
          uno
          Inlägg 02-04-2007, 10:33
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 310
          Medlem sedan:
          06-11-2002
          Medlem nr: 256



          Nu skall jag berätta hur jag har byggt mitt inneväxthus i mitt kallväxthus. Tipset fick jag av någon här på Odla.nu.
          Materialbehov: 100 cm elrör 8st i golv, 12st i tak och 8 st i sidorna. 17 st knutar finns hos Willab till deras odlingstunnlar och bubbelplast. Inneväxthuset blir då 2 x 2 meter och en meter högt med platt tak.

          Gör en takfyrkant av de 12 elrören och en golvfyrkant 8 elrör. I takdelen har du en fyrdelsknut där Du fäster 4 elrör detta för att plasten vilar på detta. Tak och golvdel förbinder Du med de 8 sido elrören. Bubbelplasten lägger du över konstruktionen. Naturligtvis enbart sidor och tak. Silvertejp använde jag för att fästa plasten
          I varje hörn har jag en lina som går upp i taket, löper genom i växthustaket fastsatta schacklar och ner till var sida av dörren. När jag vill åt växterna hissar jag upp konstruktionen.
          Det är första året jag gjort så här och det fungerar väldigt bra. Man slipper bygga högt för att få ståhöjd i det och det behövs ingen dörr.
          Ett stort tack till den som lämnade detta tips.


          --------------------
          unozon1-2
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-09-2025, 01:04
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon