Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vad plantera bland träden?, Ingen aning om vad som trivs där!
          Anma
          Inlägg 02-04-2007, 22:54
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 10 260
          Medlem sedan:
          02-05-2005
          Medlem nr: 5 642



          Så var det med mina "ska inte göra så mycket på stugan planer"... whistling.gif

          Nu vill jag så gärna göra i ordning nere i skogsgläntan. Där växte tidigare en hel massa Asp, björk, Ek, Rönn mfl lövträn och en och annan gran. De flesta granarna är borta och även flertal av de andra träden. De växte i söderläge så vår tomt var i helsugga mer eller mindre hela dagen. Numer kan man vilken tid som helst på dagen välja att vistas i sol eller skugga, allt efter humör och behov. Det är absolut inget kalhygge, har sparat ett antal träd... Glömde kameran igen när vi åkte ut, men ska försöka komma ihåg den nästa gång.

          Nu vill jag plantera något där nere. Helst rakt ner i den gamla jorden, stugan är på en ö och vi orkar verkligen inte släpa på en massa jord, så mycket ska jag försöka hålla på min "inte göra så mycket" plan! sweatingbullets.gif

          Marken där består av skogsmark och nermultna träd som farmor och farfar fällt för 30 år sedan, när man gräver ser det mer ut som mylla än jord. Vad jag minns växer det inget grönt där nu, inga blåbär eller annat typiskt skogit. Eventuellt finns där en massa liljekonvaljer bara, dom finns överallt på ön utom på ängsmarkerna.

          Så nu äntligen till det jag behöver hjälp med... Vad kan jag plantera där som kommer att trivas? Är detta något för typ Woodland eller surjordsväxter? Den stora eken (som tyvärr växt trångt och blivit hög istället för så där "sparbanksekig") fäller sina löv där nere, är det inte så att det bidrar till att skapa sur mark?
          Ge mig tips om växter som fungerar i denna miljö! Vill gärna ha något grönt som inte blir så högt, två meter max. Något krypande också kanske. Inget behov av vintergrönt, är ändå inte där på vintrarna. smile.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Blomstertanten
          Inlägg 03-04-2007, 12:28
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 5 380
          Medlem sedan:
          03-08-2003
          Medlem nr: 2 004



          Svårt att veta exakt vad som kan trivas utan att veta hur pass soligt det är eller om det blir väldigt torrt eller fuktigt.
          Azaleor o rododenron är ju perfekt om man vill ha något med lite mellanhöjd. De mår alldeles utmärkt om man på hösten lägger eklöv under dom och fyller på varje höst när eken fällt bladen. Rena godiset för roddisar tongue.gif
          Vårlökar är ju ett måste, tex snöklockor och snödroppar. Julrosor trivs nog alldeles utmärkt där. De flesta liljor gillar ju mjuk och sur jord , så de borde trivas. Kan rekomendera krolllijor, de är så vackra. wub.gif Kungsängsliljor kan nog också trivas kanske. Ornithogalum ( aftonstjärna o morgonstjärna) borde också kunna trivas. Nunneört , sjömanshjärta och fänrikshjärta, lunddocka , fotblad.
          Listan kan nog göras ännu längre tongue.gif
          Märker att jag bara nämnt mina absoluta favoriter giggle.gif


          --------------------
          Glanshammar Närke Zon 3

          Av var och en efter förmåga, åt var och en efter behov

          Vår vision är självklar och enkel, och samtidigt helt omvälvande. Den är allas lika värde och allas frihet. Vi kan inte drömma om, inte arbeta för, något mindre. Därför är vi socialister och feminister.


           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 21:18
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon