Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vandringsutrustning, Tips på var man köper?
          Pirum
          Inlägg 08-04-2007, 20:01
          Länk hit: #1


          Validating
          Antal inlägg: 3 808
          Medlem sedan:
          15-04-2005
          Medlem nr: 5 448



          Återigen tvingas jag använda forumets hela samlade expertis, vilken säkert är stor på naturområdet, för att enklare kunna bana mig väg genom butiksdjungeln.

          Kortfattat letar jag efter vandringskängor, byxor, jacka och ryggsäck (50l kanske). Anpassat för dagsturer, och för olidlig hetta (dvs, svensk sommarvärme). Utseendet spelar också roll, då jag tycker relativt illa om grälla neonfärger, överdrivet användande av plast, och saker som även i övrigt ser för 'sportiga' ut.
          Min planerade budget är ca 2000kr....vilket jag inser är ungefär vad en del skulle hävda räcker åt en vandringskänga, men inte två...

          Jag har såklart försökt googla runt, mer eller mindre planlöst, men till liten nytta. Naturkompaniet har ju en trevlig hemsida, men, Fjällrävenkläder verkar vara lite för dyrt för mig. Vilket är synd, då rätt många (säkert mer än 10%) av modellerna verkar rätt bra och snygga.

          Men det måste ju finnas billigare affärer? Friluftsaffärer? Jaktaffärer? Skogsarbetaraffärer? Helst i Göteborgsområdet, jag vill ju inte köpa saker 'osett' via nätet när det är något jag har så dålig koll på som kläder. Vet knappt vilken storlek jag har ens, den verkar variera från M till XL beroende på slumpen och vem som sytt upp kläderna. Samt i vilken fas månen råkar stå.

          Begagnat är säkert jättebra förresten, men, jag är vrång när det gäller just kläder, de ska vara nya. Annars är ju ofta gamla saker bättre i flera avseenden.

          Redigerat av Pirum: 08-04-2007, 20:02


          --------------------
          zon2.5
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Margith
          Inlägg 08-04-2007, 20:34
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 958
          Medlem sedan:
          30-01-2004
          Medlem nr: 2 746



          Pratar vi om dagsturer i svenska fjäll på sommaren?
          Isf säger jag: lägg hela budgeten i dojjorna!
          Jag har många mil i svenska fjäll bakom mig, alla tider på året, och tro mig: har du inte bra skor blir hela resan en ren pina!
          Kläder är oväsentligt, jeans duger bra, en fleece-tröja och nån gammal jacka, själv tjavar jag omkring i en oljerock köpt på Ö&B för nån hundralapp för flera decennier sedan. Gubben min får ett lätt panikartat uttryck i ansiktet när jag plockar fram oljerocken, men det bryr jag mig inte om, den är perfekt giggle.gif Den är förvisso tung, men jag lovar, det finns inte en mygga som klarar av att bita igenom den a0a.gif
          Ryggsäcken kan du gott köpa second-hand.


          --------------------
          Margith, zon 6

          Har du inget snällt att säga, är det bättre att vara tyst.
          Citat: min mor =)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-10-2025, 08:18
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon