Ett foto på mitt nya örtland hittar du
här. Örtlandet är inte ännu "färdigvuxet", så det ser fortfarande lite glest ut mellan plantorna. Fler bilder finns på samma webplats, men då får du klicka runt lite i
listan med örter och kolla på fotona (för de flesta örterna finns det en länk till "alla foton med denna ört").
Snygga kombinationer får du genom att t.ex. blanda silvriga örter (malört, salvia, lavendel, vitbrokig citrontimjan m.fl.) eller gulbrokiga örter (gulbrokig oregano, gulbrokig citrontimjan m.fl) med gröna örter. Mixa olika höjder och olika bladformer. De flesta perenna örter har rosa, lila eller blå blommor och blommar i juli eller augusti. Om du vill ha mer variation i färg och blomningstid kan du lägga till lite ettåringar som gurkört, ringblomma, kamomill och koriander.
Tänk på hur örterna växer och sprider sig. Myntor är värst, de sprider sig med rotskott måste avgränsas för att inte ta över helt. Därefter kommer oregano och citronmeliss. Grekisk oregano och gulbrokig oregano sprider sig inte lika aggressivt som vanlig oregano. Malört och libsticka blir väldigt stora (som stora buskar) efter några säsonger, och salvia, isop och vinterkyndel kan också växa flitigt på bara en sommar. Tänk på att lämna utrymme mellan plantorna, men om det ändå visar sig att placeringen inte blev rätt kan man alltid flytta på örterna i efterhand.
Välj i första hand sorter som du kommer att använda, i andra hand sådant som du tycker är vackert att titta på och som kompletterar kompositionen. På det viset får du maximal glädje av örtlandet