CITAT (Gossen Ruda @ 10-04-2007, 13:46)

Fascinerande djur. Lever livet på högvarv och blir knappast mer än 1,5 år. Måste äta hela tiden, dör av svält efter ca 10 timmar. Detta medför stor mataggressivitet. Släpper man ihop en liten näbbmus och en stor råtta finns det snart bara näbbmusen kvar.
Beträffande katten så är en bra metod att hålla dörren stängd. Att försöka uppfostra en katt är lika utsiktslöst som att be vinden blåsa åt ett annat håll.
kan berätta att vi hade en näbbmus en gång då barna va så som levde i tre år o det på högvarv kan man säga verkligen
den hade nog ett underbart liv för den hade ofta hela sitt gemak fullt me stor mat som den gjorde gångar i o for runt överallt ,,jämt
de va inte ett djur man kunde sitta o kela med i handen för den va aldrig stilla
men den va skojjig att titta på då den undersökte allt o gärna gick i genom alla hus o gångar som barnen byggde åt den ,, o mat fick den ju alltid i massor så,,måste den inte kämpa för maten blir den lite äldre