CITAT (Markus_H @ 15-04-2007, 23:17)

En liten fundering jag har bara. Om man fixar till en slänt ner mot sjön och ändrar botten genom att lägga på sand, då gör man ett ganska stort ingrepp i strandlinjen. Du/ni har väl fått bygglov för detta så ni inte gör något som kan stå er dyrt senare? Stränder utmed sjöar och vattendrag omfattas av generellt strandskydd och för ingrepp måste man söka dispens från strandskydd hos länsstyrelsen.
Detta är kanske redan fixat och klart. Ville bara fråga för säkerhets skull för lämnar man in en bygglovsansökan så brukar man ju redan ha preciserat hur man tänker göra eftersom det är det ingreppet man söker lov för.
På många ställen är det vanligt att man muddrar, för att få bort stenar och för att få en bättre ankringsplats för båt. Det är också något man måste ha tillstånd för.