Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > pion,,hur mycket ska den kosta
          jakob
          Inlägg 23-04-2007, 19:08
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 163
          Medlem sedan:
          16-03-2007
          Medlem nr: 9 372



          Vatr i helgen i kivik och såg helt underbara pioner,, dill pion och svavel pion,,,
          jag hade en dröm om att äga sådana confused.gif ,,men är det så att dillpion kostar brukligt 280 kronor och svavelpion 380kr,, jag tyckte det var dyrt,, någon som har koll,,Kan jag köpa de billigare någonstans.

          Så undrar jag blommar alla pioner i månaden juni juli,, eller finns höst pioner? kanske lite crazy fråga ,, men om jag skulle fylla en rabatt med pioner och få så lång olik blomnings tid som möjligt

          är helt novis på detta men har någonstans sett en mycket vacker pionrabatt.
          och jag tycker de är så fina,,, wub.gif ,, men var köper man dem till bäst pris??

          med vänlig undran Jakob zon 1
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          olgak
          Inlägg 23-04-2007, 19:56
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 725
          Medlem sedan:
          06-05-2005
          Medlem nr: 5 697



          Jo, just t.ex. dillpion ska ju vara väldigt dyr. Andra pioner kan man få mycket billigare, men priset beror också på hur gamla pionerna är (dvs hur långt de kommit i sin utveckling). På hortogreen på nätet (googla så hittar du nog) har de vissa sorter för under femtilappen, och jag har köpt sådana, och det var fina plantor, men de hade ju inte kommit så långt. I år har de ett sortiment med lite äldre plantor för runt 150 kr har jag för mig.

          De har förstås olika blomningstider, och jag har undersökt det där tidigare, men många av uppgifterna jag kom fram till var inte i förhållande till svenska odlingszoner (utländska hemsidor), så det var ju lite svårt att räkna ut vad det skulle innebära här.

          Hursomhelst så tror jag inte du kommer att ångra att du anlägger en pionrabatt smile.gif, den kommer att bli pampigare för varje år!


          --------------------
          OlgaK zon II

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 31-07-2025, 18:59
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon