Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Demonstration, Mot fastighetsskatten i dess nuv form
          Charlotte V
          Inlägg 05-11-2003, 11:27
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 88
          Medlem sedan:
          14-05-2003
          Medlem nr: 1 416



          Litet tips för de som känner som jag gör för fastighetsskatten: den första torsdagen varje månad (alltså imorgon) står en envis herre sedan flera år tillbaka på mynttorget i Gamla Stan här i Stockholm och demonstrerar mot fastighetsskatten i dess nuvarande form.

          Alla som tycker att systemet måste göras om - gå dit och tala om det!!! Den som tiger instämmer.

          Första torsdagen i varje månad klockan 12.00

          Charlotte
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Charlotte V
          Inlägg 06-11-2003, 11:44
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 88
          Medlem sedan:
          14-05-2003
          Medlem nr: 1 416



          Ralf, som jag sade i mitt inlägg vänder jag mig med detta tips till den som tycker som jag. Alltså uppenbart inte till Dig! Du behöver inte alls gå dit och du behöver inte heller tycka som jag. Att kalla andras argument för SKIT (ja, jag skriver ut det) tycker jag är elakt och på låg nivå - alla måste väl få ha en åsikt, även om den inte överensstämmer med Din???

          Dessutom har jag uttryckt att man ska demonstrera mot skatten "i dess nuvarande form" vilket är något helt annat än att vara emot skatten som sådan. Självklart ska man betala skatt, men utifrån betalningsförmåga!!!

          Att den som tiger instämmer står jag för. Jag har hört så många sitta och gnälla och gnälla över det här utan att göra något. För man aldrig fram sina åsikter, får man ju finna sig i att ingen hör dem heller! Jag väljer att säga vad jag tycker.

          Jag är ingen ekonom som kan tala om exakt hur man ska hitta en bättre lösning - det finns det säkert andra som kan, men skatt MÅSTE baseras på tillgångar som existerar!

          Om du vågar, Ralf - gå och prata med herr Böttiger på Mynttorget. Han har kunskap och argument som duger till skillnad från de du talat med tidigare!!!

          Jag vill inte bo i ett samhälle där bara "fallskärms-direktörer" bor i hus och där barnfamiljer, pensionärer, invandrare och andra med låg/"normal" lön kläms i hop i höghusområden! Det kallas segregation.

          Charlotte
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 28-07-2025, 10:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon