Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Kvällskurs i trädgårdsdesign?, Har någon varit på sådan?
          Tullia
          Inlägg 04-05-2007, 10:44
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 199
          Medlem sedan:
          23-04-2007
          Medlem nr: 9 942



          Jag funderar på om det skulle kunna vara kul att gå en sådan. Men jag skulle gärna vilja att det verkligen _gav_ något. Gör de det? Någon som testat? Plus och minus? (Jag tänker på sådana på 4-5 gånger, i vuxenskolans regi typ.)

          Är rädd att det kan läggas på en så banal nivå att tiden kan kännas bortkastad.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Tullia
          Inlägg 04-05-2007, 18:22
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 199
          Medlem sedan:
          23-04-2007
          Medlem nr: 9 942



          Tack för era svar!

          Det jag skulle önska var väl att kursdeltagarnas mål var att designa sina egna trädgårdar med lärarens och de övriga kursdeltagarnas hjälp. Att man sedan skulle gå därifrån med en bra grovskiss. Allt för mycket "generella" föreläsningar blir lätt för banala. Att ha alla plantval gjorda skulle man ju inte heller hinna. Däremot kanske prata om olika trädgårdstyper och vad man ska tänka på för att uppnå vissa stilar. Sedan får man gå vidare själv och lära sig om beskärning, jordsammansättning o d.

          Jag får nog gräva (ringa) lite och ställa en massa frågor om jag hittar en kurs som verkar intressant.

          Jag har ett ganska bra estetiskt sinne över lag. Men jag är ganska osäker på hur jag ska få ihop det så att det ser ut som jag vill. Jag är dessutom osäker på riktigt hur jag vill att det ska se ut. Jag vill inte missa någon fantastiskt vacker grej jag skulle kunna göra med trädgården bara för att jag har dålig fantasi och kunskap.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 17:24
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon