Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Nån som har erfarenhet av Sedumtak?, Hitta en firma som säljer sånt
          anneli85
          Inlägg 03-05-2007, 12:13
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 297
          Medlem sedan:
          22-08-2006
          Medlem nr: 8 462



          Vi ska lägga om taket på våran bod och jag tycker att det är så mysigt med grästak som det är på jättegamla torp m.m. Hittade nu en firma som säljer Sedumtak, alltså en matta fullproppad med Fetbladsväxter. Såg en bild på när det blommade och det var urläckert. Ska kolla vad det kostar, men det kanske är nån som har erfarenhet av dessa eller liknande tak?Gubben höll på att få fnatt när jag berättade mina planer, han tycker nog allt att jag är lite crazy crazy.gif


          --------------------
          /Anneli, glad amatör i Sörmland
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          fredwel
          Inlägg 05-05-2007, 21:23
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 120
          Medlem sedan:
          28-09-2005
          Medlem nr: 6 602



          Jag har köpt tak av Burcharth, finns en firma till Vegtech Vi valde Burcharth framför allt eftersom dom säljer gabioner, vilket vi köpte samtidigt. Vi har dock inte fått taket på plats än.

          Sedumtaket väger ungefär som takpannor.

          Jag har idag varit och hämtat lite "rester" av vegtechmattor som blev över när det byggdes en rondell här i stan. Jag pratade med anläggarna och de ställde det som blev över så att jag kunde hämta det. Dessa mattor ska jag använda som marktäckare i stenträdgården vi ska bygga.

          Det är rätt stor skillnad i utseende mellan vegtechs och burcharths mattor, vegtechs mattor är rödare. Burcharths mattor är mycket mer "uppväxta" bär man får dom.

          Priset varierar lite beroende på vilket underlag du ska ha (vilket beror på taklutningen), men runt 500 kr per kvadratmeter är ett riktmärke.

          Jag har träffat en kvinna som hade gjort eget sedumtak med platonmatta. (Platon)
          Hon khade använt platonmatta, jord och sedumskott som hon plockt i naturen. Jag skulle nog ha lagt en kokosmatta ovanpå platonmatta för att få lite "struktur".

          Se också Instruktion för torvtak

          /fredrik
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-09-2025, 14:42
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon