Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Skriva ut adressetiketter
          anna_rispan
          Inlägg 10-05-2007, 07:22
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4 869
          Medlem sedan:
          27-11-2004
          Medlem nr: 4 761



          Tjipp!
          Visst finns det ark med etiketter. man kan skriva ut på en vanlig skrivare. Rutan brukar vara kankse 2-3cm gånger 5-6 cm. Vet ni vad jag menar? Var hittar man såna att köpa? Hur gör man sedan i datorn??
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Zanna
          Inlägg 10-05-2007, 19:31
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 385
          Medlem sedan:
          10-02-2004
          Medlem nr: 2 794



          Det finns alla möjliga olika sorters etiketter att köpa, prova i någon kontorsvaruhandel.

          Ett väldigt enkelt sätt att göra etiketter om alla etiketter ska ha olika innehåll (t ex adressetiketter) är att använda funktionen "Koppla dokument" som finns i Word under Verktyg/brev och etiketter. Denna funktion är till stor hjälp om man t ex ska skriva brev med olika adressater, olika uppgifter i brevet etc - jag använder den om jag gör inbjudningskort (t ex till fest eller bröllopp).

          Det du måste göra är att lägga in alla uppgifter som ska vara unika på varje etikett i ett excelark. Om du t ex ska göra adressetiketter så skriver du en spalt med namn, en med gatuadress, en med postnr, en med ort. OBS! Varje spalt måste ha en rubrik, vilken rubrik du väljer är upp till dig.

          När det är klart så spar du exceldokuemntet och går in i Word och börjar med funktionen koppla dokument. Där följer du instruktionerna som guidar dig igenom funktionen. När du väljer etiketter så är det bara att se vilken tillverkare du har för etiketterna (Avery är väldigt vanligt) och vad etiketten har för något nummer - på så sätt så hittar du dem i listan över etiketter som redan finns i Word. Har man otur så finns inte etiketterna i Word, då får man göra egna vilket är lite knepigare men inte omöjligt, i så fall brukar det följa med en mall med etiketterna som visar alla måtten på etiketter och sidomarginal mm.

          Det kanske låter jätte komplicerat men jag lovar att när du väl tragglat dig igenom funktionen och förstår hur den fungerar så är den till enorm nytta - speciellt om du jobbar med utskick, etiketter etc på ex jobbet - eller gör inbjudningskort.

          När du gör adressetiketter så tänk på att det är två mellanslag mellan postnr och ort samt att orten skrivs med stora bokstäver (i ett brev däremot så är det ett mellanslag mellan postnr och ort och orten skrivs med små bokstäver).

          Vill du ha hjälp med funktionen så kan du maila.

          Lycka till ifall du väljer att prova funktionen!

          Redigerat av Zanna: 10-05-2007, 19:35


          --------------------
          Susanne zon 3 (4)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-09-2025, 04:11
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon