Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Granatäpple
          ossens
          Inlägg 13-05-2007, 14:02
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          16-06-2006
          Medlem nr: 7 961



          Hej!

          Finns granatäppelträd att köpa i Sverige?

          Jag har en grekisk sådan som rest i kruka över hela europa. Tror ni att det går att sätta ut den efter några år?

          Vidare undrar jag hur stor en persika (riga) kan tänkas bli i zon 3? Om man spaljerar den hur bred blir den?


          --------------------
          Rookie i trädgården i zon II-III
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Big Gardener
          Inlägg 14-05-2007, 21:06
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 124
          Medlem sedan:
          02-02-2005
          Medlem nr: 4 943



          Det stämmer ofta att det är svårt att ta en växt som stått skyddat och helt plötsligt placera den i ett utsatt läge, t.ex. från ett växthus ut på blåsigt friland. Här handlar det om en kortvarig chock som bör undvikas. Att tillväxten anpassar sig till platsen är helt korrekt. Men växter är även anpassningabara åt andra hållet också. En växt som stått i en tynande tillvaro och en ogästvänlig miljö kan helt plötsligt växa fantastiskt om den flyttas till en plats som liknar dess naturliga ståndort. Att tillväxten blir annorlunda i en kallare miljö och växtceller "hårdare" är också helt korrekt. Däremot blir växterna då betydligt svagare i tillväxten och sjukdomsresistensen lägre eftersom så mycket kraft går åt till att klara kylan. Jämför det med en människa (även om det bär emot) som inte får ordentligt med mat och vatten (i växtens fall energi och värme från solen). Det går att överleva men han/hon växer dåligt och drabbas lättare av sjukdomar.

          Rent växtfysiologiskt så kan däremot inte växter härdas till att tåla mer eller mindre på lång sikt än vad som står skrivet i deras genetiska kod. Olika provinienser eller ursprung av samma växt som under längre perioder än tudentals år har vuxit i ett geografiskt begränsat område och anpassat sig till den platsen kan skilja sig åt. En mer nordlig proviniens har en förändrad genetisk uppsättning som gör den härdigare och mer tollerant mot exempelvis kortare somrar och kyla.

          Linus, du har rätt i att en planta rent genetiskt inte klarar fler minusgrader bara för att den är större. Men härdighet eller köldtolerans handlar inte så mycket om mängden minusgrader som mängden lagrad energi. Att större växter därför är tåligare än mindre växter stämmer faktiskt i många lägen just för att de har större energimängd lagrad i större rotsystem, fler knoppar, större blad- och vedmassa. Ett väldigt talande exempel på detta är Gleditsia, Platan, Kinesträd, Pagodträd, Turkisk trädhassel och många andra värmekrävande stadsträd som ofta för en tynande tillvaro som mindre träd men som snabbt etablerar sig och frodas när de planteras som större exemplar.

          Linus och alla ni andra, jag har ett litteraturtips: Lars Christersson är en forskare vid SLU i Ultuna som är expert på växters stressfysiologi och har tittat mycket på köldhärdighet. Hans uppsatser finns på SLU-biblioteken och går troligtvis att beställa genom era vanliga bibliotek. Vem som än är intresserade av växters härdighet skulle finna dessa mycket intressanta och givande.


          --------------------
          Birger Ekenstierna - Hortonom
          Trädgårdscoach.se
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 12-08-2025, 15:52
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon