Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Pioner som ogräs!, Små plantor kommer överallt, vad göra?
          pleximaster
          Inlägg 16-05-2007, 20:56
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 408
          Medlem sedan:
          13-03-2007
          Medlem nr: 9 317



          Jag har ett ilandsproblem av klass. Jag älskar pioner… men… När vi köpte vårat hus för snart tre år sedan fanns det flera stora pioner runt om i trädgården. Vi var tvungna att dränera om huset (ligger längst ner i en bäckadal) jag grävde upp och flyttade pionerna för att de inte skulle bli mos av grävskopan. Jag fick dock inte med alla bitar av pionerna och när vi jämna till marken spreds de runt om i trädgården. Nu kommer de upp lite varstans, nästa som ogräs. Jag har inte hjärta att klippa ner dem med gräsklipparen, de är ju pioner! Gräva upp dem förstör ju gräsmattan, vilken äntligen börjar hämta sig efter allt bygg och drän arbete. Hur vet man om dom klarar att bli uppgrävda? Har 20-25 småplantor som inte växer i rabatterna, har redan råkat ta ett par med Klippon… Råd? Vad göra… Klippa eller spara?

          mvh plexi
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          olgak
          Inlägg 17-05-2007, 08:33
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 725
          Medlem sedan:
          06-05-2005
          Medlem nr: 5 697



          Jag håller med tidigare skribenter smile.gif. Gräv upp dem. Laga gräsmattan. Du kan sätta dem i urnor så länge, där kan de ju få stå och växa till sig - tänk vilka bra presenter!

          Jag promenerade på Waldemarsudde för ett par veckor sen, och där var det MASSOR av pionplantor överallt, i gräsmattan, var som helst, jag ville gräva upp, upp, men herregud, det är ju inte tillåtet laugh.gif, men ändå, vilken rikedom, tänkte jag.

          (I o f s är jag en person som är rätt kallhamrad i sånt här vanligtvis, jag tycker att man får slänga allt man vill, för annars blir man ju överlupen av plotter. Men det här med pioner, det var svårt haha.)

          Vilka sorter är det?


          --------------------
          OlgaK zon II

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 09:47
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon