Får man citronmelissen att trivas kan använda den som en alldeles fantastiskt doftande marktäckare.
Hade två stora plantor som trivdes alltför bra i en vanlig trädgårdjord så jag testade att dela upp plantorna i massa småplantor och hacka ner dom i trädgårdens mest ogästvänliga del. Hårt packad jord i solig slänt där inte ens ogräsen trivdes särskilt bra.
Redan året därpå hade citronmelissen täckt slänten och i år några år senare så skulle några tuffa rosor placeras mitt i härligheten.
Min man som fått hacka de ursprungliga hålen drog ut på det men när han väl kom till skott så gick det lätt att gräva rosgroparna.
Citronmelissen hade på något sätt luckrat upp jorden. Klipper man ner citronmelissen efter blomning så kommer den snällt igen med nya fräscha blad och blir inte så träig + att man slipper alla frösådder. Verkar må bra av att delas regelbundet för att stimulera tillväxt.
Ooops blev långt

Men citronmeliss hör som ni kanske förstår till en av mina favoriter.
/Ewa