Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > HJÄLP! Ang minska ner en bok, boken på vår tomt behöver bli lägre
          mariamlycke
          Inlägg 21-05-2007, 12:04
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 21
          Medlem sedan:
          03-04-2007
          Medlem nr: 9 609



          Hej!

          Jag vore jättetacksam om någon kan råda mig (oss) lite. Vi har en stor bok på vår tomt. Den är säkert 15 m hög och skuggar grannens trädgård mycket. De vill ha bort den, helst helt.

          Vi vill inte ha bort den, men kan tänka oss att minska ner dess storlek ordentligt om det går att göra bra/snyggt. Vi sågade en del i den i våras och hoppades att det skulle räcka. Men när löven kom på trädet igen ser vi att vi hade behövt ta mer.

          MEN:

          NÄR? och HUR? minskar man ner storleken på en bok? Både höjd och omfång på trädkronan.

          Grannarna ligger på, och har kollat upp en kille som kan komma i början av juli och ta ner delar av trädet. Men är det rätt att göra det då? Och vad är bäst för att vi ska få ha ett FINT träd kvar?

          Vill inte förhasta oss i det här beslutet.

          /Maria o Tobias
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Stella-Polaris
          Inlägg 21-05-2007, 18:41
          Länk hit: #2


          Gäster






          Bok är inte det bästa trädet att kapa och beskära. Visserligen ger det nya skott men det kan vara väldigt sporadiskt.

          Å andra sidan är en bok inte det lämpligaste trädet vid ett kjedjehus. Vad skall du göra när det är 20m?? Att låta det växa fritt är otänkbart i längden. Den kommer att breda ut sig som den värsta sparbanksek. Dessutom riskerar den att påverka huset negativt, i form av fukt, om den står nära.

          Bokar är vackra när de har plats att breda ut sig på. Men en stor bok i mindre villa eller radhusträdgård???

          Hadde det varit en björk med dess glesa krona hadde jag hållt med dig men en bok med dess kompakta lövverk???

          Vacker eller inte så förstör den för grannen och kommer förstöra än mer för varje år som går om inget görs...

          Förstår att det skär i själen att sätta sågen i den. Beskärning kan ju göras men jag tror det blir svårt att få ett bra resultat.

          Någonstans går gränsen för vad man kan anse rimligt att ha i mindre trädgårdar. Om grannen nu har en stor trädgård är det en sak men om han har en mindre så kanske man skall tänka på grannsämjan..

          Kanske plantera en ny bok men något mindre? Prata med grannen så kanske han betalar den...

          Redigerat av Stella-Polaris: 21-05-2007, 18:42
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 05:36
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon