Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > ni som kan det här med mördarnsiglar
          inglan
          Inlägg 22-05-2007, 08:53
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 292
          Medlem sedan:
          01-03-2005
          Medlem nr: 5 092



          Jag har just börjat kriget, hittade några förra året och många i år... ranting.gif
          Jag plockar och håller på, men igår blev jag riktigt ledsen för jag hittade en i en pelargonkruka på altanen. Jag har nog varit naiv och trott att de inte skulle komma dit om jag plockade allt jag såg dagligen. Men nu fanns det även där och jag som skulle sålt och gett bort av pelargonerna jag har där. Kan det funka om jag plockar in de av krukorna som jag vill hålla koll på och torkar upp dem ordentligt. Pellisar tål ju torka men det gör inte sniglar. Kan ju ställa på en plåt eller nåt och strö salt längst ut om de små otäckingarna tänker smita... naughty.gif
          Eller vad ska jag göra, vill inte på tiden sprida detta äckliga kryp till fler. no.gif

          Känns just nu som om allt med trädgården kan kvitta, om nu de ska äta upp allt jag lagt ner en massa möda på..... -cry-.gif

          Inglan


          --------------------

          odlar i zon 3
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          catlady
          Inlägg 22-05-2007, 22:13
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 475
          Medlem sedan:
          19-03-2006
          Medlem nr: 7 256



          Hade aldrig sett en mördarsnigel i mitt liv förrän för ett par månader sedan när jag blev med trädgård. Nu ser jag flera hundra varje dag, och det verkar som att det bara är att acceptera. Jag har köpt ölfällor (små plastlådor med avtagbart tak) på Lidl, men vet ej om de har dem kvar nu. De behöver tömmas regelbundet (för en månad sedan 1-2 ggr i veckan, nu varannan dag, i sommar...) och så har jag bara lagt ut ölburkar med lite öl kvar i dem i rabatterna (det räcker med 2,8% öl). Varje tömning/ölbyte har flera hundra sniglar gått åt och ändå kommer bara fler ocg fler.
          På ställen där jag verkligen inte vill att de ska vara och mumsa slänger jag ut snigelfritt, men det är dyrt i längden. Ett paket som ska täcka 200 kvm kostar runt 200 kr, och jag har 8000 kvm... Dessutom är det mesta uppätet inom ett par veckor och man får börja om.


          --------------------
          God odlingslycka!
          Hälsningar från Katarina ute på landet i zon 1
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-08-2025, 01:37
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon