Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Rensa eller inte?
          Emssal
          Inlägg 21-05-2007, 21:27
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 71
          Medlem sedan:
          03-05-2007
          Medlem nr: 10 142



          Jag har en fin trädgård som tyvärr försummats under några år innan jag köpte den.

          Finns bl a ett ca 15 kvadrat jordgubbsland med (enligt grannarna) stor skörd med mycket goda gubbar. Ser ut att bli bra i år också, många blommor men dock ser bladen ganska ynkliga ut.
          Tyvärr är det massor av ogräs mellan plantorna, så mycket att det känns ogörligt att rensa för hand.
          Så till (den lite korkade) frågan: Om jag struntar i att rensa nu (eller bara tar det som är lätt att komma åt), kan jag då efter skörden gå loss ordentligt på hela landet och ändå räkna med att de flesta gubb-plantorna kommer igen nästa år? Alltså inte slita upp dem med ogräset men kunna rensa utan att vara alltför försiktig.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Lemonne
          Inlägg 22-05-2007, 19:22
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 743
          Medlem sedan:
          05-06-2006
          Medlem nr: 7 888




          Hej!

          Jag har aldrig hört talas om att gamla plantor skulle tokblomma och sedan inte ge några bär ( -och då är jag ändå jordgubbsodlare). Anledningen till att du har så mycket blommor i år är att det var en otroligt fin höst som gynnade enduceringen. Ger plantan dålig skörd, trots god blomning, beror det snarare på torka eller dålig pollinering. En del jordgubbsorter klarar pollinering själva, andra behöver lite hjälp från bin och humlor. Inom branschen anser vi ett jordgubbsland vara för gammalt efter 5 år; då behöver bl.a jorden brukas av andra grödor. Jag anser inte att det är så mycket att bry sig om detta i en liten köksträdgård. Visst kan man förnya med hjälp av revplantor om man vill (låt raderna växa igen med revplantor och riv upp de ursprungliga raderna).

          För att svara på din fråga: Dina jordgubbsplantor kommer repa sig fint efter en grundlig rensning av landet. Se till att rensningen är gjord innan mitten av augusti så kommer plantorna hinna reva sig fint. Att plantorna är små nu beror på kvävebrist, förmodligen är det ogräset som tar kvävet.

          Lycka till och hoppas du får en god skörd!!

          /Emma
           
          Citera
          Ewa L
          Inlägg 23-05-2007, 07:41
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 2 643
          Medlem sedan:
          14-01-2003
          Medlem nr: 579



          CITAT (Lemonne @ 22-05-2007, 20:22) *
          Jag anser inte att det är så mycket att bry sig om detta i en liten köksträdgård.

          Hej Emma,
          Vill passa på att fråga; vad händer om jag faktiskt inte förnyar? Har nämligen inte något annat bra ställe förberett, och eftersom jag är jordgubbsgalning vill jag ha ett ganska stort jordgubbsland. Detta har hängt över mig som en oro i flera år: Hur i hela friden skall jag orka gräva ett nytt jordgubbsland någonstans på tomten??
          Det befintliga gjorde jag i min krafts dagar whistling.gif för 4 år sedan. Det blommar alldeles utmärkt i år också, men hur länge kan jag alltså räkna med att få njuta mina älskade bär?
          Kan jag på något sätt — förutom de naturligt bildade revorna — förlänga tiden??
          Mina bildar nämligen ovanligt lite revor, däremot remonterar de vilket ger lång skörd. Ibland t.o.m. på hösten.

          Redigerat av Ewa L: 23-05-2007, 07:43


          --------------------
          Bättre sänt än aldrig!
          Min "nya" kärlek och sambo: Lucas. Och nu har Lucas fått lillebror: Elton!


          Lucas Och här är mattes älskling knappt 6 månader.


          Elton, 10 veckor


           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 14:31
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon