Lemone...Dom har blommat och jag har ätit nägra gubbar, och anledningen till att jag är förvånad över att dom inte har fortsatt att blomma är att dom förra året hade gubbar och blommade samtidigt. Det är ju som du/ni förstår inga skördar att tala om på 3 krukor plus 1 med revan..men det blir tillräckligt för att ta en när man sitter och beundrar alla växter och funderar på vad man ska göra.
Du kanske inte vet att jag bor i Barcelona, och har därför helt andra problem/fördelar..och fördelen = ingen frost, vi har haft några 2 gradiga nätter, men inte i rad, och dom står ju skyddade på terrassen.
Dom blev ine klippta i höstas, för jag klippte ner dom hösten innan , med resultat att dom började komma tilbaka efter kort tid pga ovanligt varm höst/förvinter. och när det blev kallt var dom ju väldigt små. Så i höstas tänkte jag att det nog var bäst att dom fick bestämma själva, och planterade heller inte om dom, det gjorde jag på våren 2006. Jag har i stort sätt inte vattnat dom förräns blommorna kom, och då fyllde jag på med lite mer jord i krukorna.
Inga avbitna stänglar eller blommor, tripsen, om det var trips, för jag lyckades aldrig se några, men det var en annan växt som hade problem, och en person sa att det troligen var trips.. Gubbarna har ibland haft nån vit flygare, men dom trvs bättre på mina Ipomeor och Stockrosorna, så gubbarna klarar sig tack och lov. Det enda jag har sett är att en del kart har varit lite halvdelade, och att en del blommor inte har blivit befruktade, men jag tror faktiskt inte att gubbarna har parasiter (( peppar peppar, hoppas att dom inte får det nu))
Remonterade plantor...vad menas med remontrade ? om det är att dom har fortsatt att växa, tappa några blad och få nya, då är dom remonterade. Gödseln dom får är vanlig blomgödsel, när dom har fått någon gödsel, men använder sällan kväverik gödsel på växter som får blommor, dom fick några blåa korn och sen lite järnxxxxx.(( X= vet inte vad det heter på svenska)) i våras eftersom dom hade fått några gula blad, och iom att dom inte hade fått byta krukor, tänkte jag att lite vitaminer kan vara bra..
Tyvärr har vi inga lerjordar här, för rabarber gillar ju det, och likaså kålrötter, och skulle gärna odla nån kålrot till ett par porttioner rotmos

, har sått några frön, men tror inte det blir något..
Mne, döm om min förvåning när jag imorse skulle ta kort, och fick se att dom börjar få nya blad...och om den får det borde jag väl ha chans att dom blommar om ..eller hur ??
Det har vatir en väldigt lärorik tråd tack vare ert kunnande, så jag tackar än en gång, för det är ju så här man lär sig..
Stoppar in ett någgra kort, både på gubbarna sen i våras och som dom är idag
DSCN4280.JPG ( 65.32k )
Antal nedladdningar: 103
DSCN4278.JPG ( 32.63k )
Antal nedladdningar: 89
DSCN3946.JPG ( 23.66k )
Antal nedladdningar: 80
DSCN4288.JPG ( 53.45k )
Antal nedladdningar: 93
DSCN3874.JPG ( 67.79k )
Antal nedladdningar: 111