Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Äppelsorter, Vilka sorter befruktar vilka?
          golath
          Inlägg 19-11-2003, 10:47
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          27-02-2003
          Medlem nr: 828



          Vet någon hur man kan få tag på en lista över vilka sorter som befruktar vilka? Kanske finns någon på internet?
          Tacksam för alla tips!
          Gunnar
          Grekland
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 20-11-2003, 17:44
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Du kan dränera runt rotkronan och du kan se till att alltid hålla jorden under kronan öppen med kompost eller ännu hellre gröngödslingsväxter.

          Dräneringen kan göras på flera sätt, här är två:
          - om du gör ett testhål i trädets närhet (utanför rötterna) en spade bred och ca 50-70 cm djup och häller en hink vatten i hålet bör hålet vara helt vattentomt efter 1-2 timmar. Finns fortfarande vatten kvar kan du gräva smalt i säg 5-8 strängar ut från trädet som en sol och lägga dräneringsrör med fiber och grus eller endast dräneringsgrus omslagen i fiberduk i strängar bort till lägre ställen på tomten eller till en makadamfylld grop eller 110m-rör (som en liten brunn). Detta täcks sedan med matjord så att det döljs.
          - du kan gräva upp runt trädet i en bred remsa på säg 3 meter och byta jorden där, framförallt blanda med grus och grov sand. Djupare ju längre från trädets nuvarande rötter du kommer.

          Har du tung lerjord är det viktigt att inte täppa till ytskiktet. Gräsmatta blir ett elände. Jag skulle planterat lupin och gul sötväppling i en vid cirkel runt trädet och en bit utanför kronan. Dessa suger vatten från djupa marklager. När man slår dem på sensommaren återför den näring till jorden, och ökar humusskiktet. Dessa växter har också fördelen att de inte täpper till maskskiktet så att viss avdusntning kan ske.

          Ett annat alternativ eftersom trädet bara är fyra år - plantera om det... Då kan du både dränera och byta jord samt plantera på kulle och få bättre jordförhållanden.

          Att beskära under JAS torra dagar är de flesta ense om är bättre än att beskära på vårvintern. decinficerade verktyg är ett måste i all trädbeskärning.

          Om du ympar gäller det att det är friska ympar du sätter in. Har trädet som ympriset kom ifrån skorv, kräfta, virus eller annat sprider sig detta också till ditt träd. Säkrast är att köpa E-certifierat ympris.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 01-08-2025, 10:50
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon