Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Beskära körsbär
          Joee
          Inlägg 05-06-2007, 19:41
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 9
          Medlem sedan:
          07-05-2007
          Medlem nr: 10 245



          Tänkte forsätta på temat som återfinns i en mängd trådar, men med en lite mer personlig touche. Planterade för en dryg månad sedan ett Stella som är på Prunus Avium d.v.s. ej svagväxande stam. Trädet finns i mälardalen (zon II) och står halvsoligt i ganska lerig jord som luckrades upp ordentligt innan plantering. Nu växer det så det knakar. Det finns emellertid tre stycken relativt veka grenar längst ned på stammen, alla friska med massor av blad men grenarna hänger redan lågt ned. Min fundering är om inte dessa kommer hänga allt längre ned med tiden och därför lika gärna kan skäras bort helt? För att fördydliga det hela bifogar jag bilder från norr, sydväst och ostsydost i nämnd ordning.

          Man säger att beskärning av körsbär skall ske under JAS, men spelar det någon roll om jag beskär i juli eller september? När jag kom hem idag slokade bladen lite av den onormala junihettan, och jag gav en rejäl rotblöta som trädet verkligen uppskattade. Hur länge bör man fortsätta vattna, och är det någon risk att jag "skämmer bort" trädet? Jag vill ju att det skall klara sig på egen hand.

          Bifogad fil  Bild1.JPG ( 212.7k ) Antal nedladdningar: 110


          Bifogad fil  Bild2.JPG ( 215.56k ) Antal nedladdningar: 93


          Bifogad fil  Bild3.JPG ( 234.34k ) Antal nedladdningar: 123


           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 05-06-2007, 23:16
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Snygg plantering! Vid bädd och gräsfri. Undra på att det växer!

          Du har rätt om de lägst sittande grenarna. De kommer inte bara bli längre och grövre och hänga ned - de kommer för alltid sitta på samma nivå. Inget skjuts upp eller ut i ett träd, det växer på bredden och från spetsarna och ut.

          När du ska göra det är däremot en annan fråga. Jag brukar vänta minst en hel växtsäsong innan jag beskär nyplanterade träd. Andra beskär redan samma säsong. Det finns biologiska argument för båda.

          Det har betydelse om man beskär i juli eller september. Med körsbär har det dock inte så stor betydelse, men kan du välja gör det i juli så blir tiden längst för trädet att börja valla över såret. På unga äpple eller stressade äppelträd kan man med julibeskärning få en eftertillväxt som inte avmognar inför vintern, medan en septemberbeskärning kan vara lite väl sen och göra att trädet inte riktigt hinner försvara sig. Men detta är överkurs! Sensommarbeskärning är många gånger långt bättre för både stenfrukt och kärnfrukt än vad vårvinterbeskärningar är.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-11-2025, 23:26
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon