Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Beskära körsbär
          Joee
          Inlägg 05-06-2007, 19:41
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 9
          Medlem sedan:
          07-05-2007
          Medlem nr: 10 245



          Tänkte forsätta på temat som återfinns i en mängd trådar, men med en lite mer personlig touche. Planterade för en dryg månad sedan ett Stella som är på Prunus Avium d.v.s. ej svagväxande stam. Trädet finns i mälardalen (zon II) och står halvsoligt i ganska lerig jord som luckrades upp ordentligt innan plantering. Nu växer det så det knakar. Det finns emellertid tre stycken relativt veka grenar längst ned på stammen, alla friska med massor av blad men grenarna hänger redan lågt ned. Min fundering är om inte dessa kommer hänga allt längre ned med tiden och därför lika gärna kan skäras bort helt? För att fördydliga det hela bifogar jag bilder från norr, sydväst och ostsydost i nämnd ordning.

          Man säger att beskärning av körsbär skall ske under JAS, men spelar det någon roll om jag beskär i juli eller september? När jag kom hem idag slokade bladen lite av den onormala junihettan, och jag gav en rejäl rotblöta som trädet verkligen uppskattade. Hur länge bör man fortsätta vattna, och är det någon risk att jag "skämmer bort" trädet? Jag vill ju att det skall klara sig på egen hand.

          Bifogad fil  Bild1.JPG ( 212.7k ) Antal nedladdningar: 110


          Bifogad fil  Bild2.JPG ( 215.56k ) Antal nedladdningar: 93


          Bifogad fil  Bild3.JPG ( 234.34k ) Antal nedladdningar: 123


           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 08-06-2007, 13:56
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Några grundstenar om träd och gödsel som jag tycker har hållit i alla lägen och med alla arter i trädgårdsmarker:

          Bäst resultat genom att:
          - inte lägga något organiskt material/köpekord/kompost/gräklipp/löv längst ned i planteringsbädden, det ska läggas i det översta 20-30 cm-skiktet

          - helt OK att gödsla redan vid planteringen med brunnen ko-, häst-, stall- eller fårgödsel. Hönsgödsel kan man spetsa LITE med när trädet etablerat sig (när man tar bort stödstolpen och trädet sitter fast i backen). Blåkorn är uteslutet för min del, det gynnar inte mikrolivet i jorden alls och innehöll sist jag kollade helt fel sammansättning för träd. Gillar man pulvergödselmedel och inte tycker att man behöver förbättra sin jordstruktur med t ex kogödsel - Algomin har något bättre sammansättning också för träd. Men gödsel är det absolut bästa. Mat- och trädgårdskompost är bra jordförbättringsmedel men innehåller inte mycket näring alls.

          - Färsk urin utspädd 10 ggr och nässelvatten kan man vattengödsla med t ex andra säsongen, men det är ofta inte nödvädnigt.

          - Bevattning är det absolut bästa gödselmedlet de första 3 åren, har man gjort en vid och bra planteringsbädd så är träd suveräna på att hitta näring själva - om de inte behöver slåss med gräs över sina rötter.

          Om man tänker så här tycker jag det ger en bra bild av vad träd behöver för sina rötter:

          SYRE och FRAMKOMLIGHET: Lucker jord att ta sig fram i (grus, organiskt material, uppluckring med spaden, vid växtbädd)
          KONTAKT MED JORDEN OCH NÄRINGEN I JORDEN: Vatten.

          Har man sedan vanlig eller ovanlig trädgårdsjord behövs inget mer. Var mycket sparsamma med granulatgödsel för träd eller använd det inte alls!


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-11-2025, 20:37
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon