Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vindruva, vilken sort passar bäst i kruka
          Gnuttis
          Inlägg 30-05-2007, 09:28
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 41
          Medlem sedan:
          14-05-2007
          Medlem nr: 10 381



          Hejsan,

          Jag har planer på att plantera en vindruva i en kruka. Och nu vet jag att de flesa kommer att protestera thumbdown.gif mot detta efter som druvor mår bäst i marken. Trots detta så ska jag försöka med krukodlingen.

          Finns det någon som har erfarenhet om vilken druvsort som passar bäst för detta? wink.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          *Digitalis*
          Inlägg 09-06-2007, 06:18
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 71
          Medlem sedan:
          29-05-2007
          Medlem nr: 10 742



          Hej! Av olika anledningar odlar jag en Blå Burgunder i kruka och även om den ser mer ut som en bonsai så lever och trivs den. Jag har hållt den väldigt kort, beskurit hårt och hoppas ständigt på att hitta en bra plats att ha den på utomhus året om. Tar ut krukan på våren och tar in den sent på hösten. Den övervintrar inne i ett ouppvärmt, inglasat uterum. Den tappar alla bladen och går i vila. Ser mest ut som några spretiga pinnar, men på våren växer de ludna knopparna igen.

          I år gjorde jag misstaget att ta ut krukan och låta den stå ute, utan att avhärda. Min vinranka blev ganska ledsen, plus att den hade för liten kruka, så den tappade alla sina fina blad och blomklasar. Planterade om i större kruka med mer väldränerad jord och beskar kraftigt det nyutväxta gröna efter några veckor. Nu börjar den ta sig bra, men jag gissar att det inte blir några vindruvor att skryta med i år. Förra sommaren lät jag den behålla två klasar per gren och höll grenarna väldigt korta. Druvorna utvecklades bra, även om de blir lite mindre på det här viset, och mognade i tid.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-01-2026, 21:30
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon