Medlem
Antal inlägg: 2 616
Medlem sedan: 28-11-2002
Medlem nr: 439
Mina cayennepepparplantor får blommor en efter en, men när de blivit pollinerade så trillar de av hela tiden. Vad gör jag för fel? Dessutom ser plantan ut att ha en klen "benstomme" och tunna blad, fastän den är rätt stor nu.
Medlem
Antal inlägg: 324
Medlem sedan: 04-04-2005
Medlem nr: 5 306
Det kan vara näringsbrist. Jag brukar byta till tomatnäring när plantorna sätter blommor som ska främja det snarare än bladtillväxt som den vanliga med mycket N gör. Har även hört att man kan tillsätta Epsomsalt (magnesiumsulfat) i jorden för att förhindra bortfall av blommor. Det kan köpas på apotek.
Jag antar att du har dina plantor inomhus. Min erfarenhet är att de blir mycket kraftigare när de får komma ut. Väder och vind härdar dem. Inne kan man använda fläkt. Fast samtidigt har Cayenne en lite slankare linje än andra sorter så det behöver inte vara något fel.