Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Palmlilja "Yucca Flaccida", Vad behöver den?
          wonderboy
          Inlägg 12-06-2007, 13:11
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 29
          Medlem sedan:
          28-04-2007
          Medlem nr: 10 039





          Hej!

          Köpte för tre år sedan ovan nämnda skönhet av Rångedala Plantskola på Lisebergs trädgårdsdagar. Blev varnad om att den hade svårt med vinterfukt i bladrosetten och har varje vinter skyddat den. Förra sommaren dog moderplantan men hann lämna efter sig tre små avkomlingar. De såg ut att ha klarat vintern bra men börjar se rejält trötta ut nu. De står i full sol i min månskensträdgård ihop med Madonna- och Kungsliljor, Vit doftpion, Änglatrumpet och en hel del annat vitt och doftande. Allt annat trivs jättebra i denna rabatt varför trivs inte Palmliljan? Den får lite ko- och hönsgödsel varje vår.

          Snälla, hjälp mig innan de tynar bort! Jag har ännu inte sett dem blomma. Jag har sett den blomma nere i Skåne och det är ju en alldeles fantastisk upplevelse. Bladen som vanligtvis är så vackra, torkar bort och verkar dö.


          --------------------

          Okunnig entusiast i zon 2
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Alexander-VG-zon...
          Inlägg 12-06-2007, 13:30
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 23 015
          Medlem sedan:
          13-08-2005
          Medlem nr: 6 358



          kolla hur rötterna ser ut och/eller rot stammen och sen kolla efter larver eller om dom rotstammen har ruttnat

          eller har dom det för torrt
          att moder plantan dog sen dom små som blev kvar hade inte etablerat sig ordentligt och då kanske inte har så många rötter då moder roten även kanske dog .

          eller har dom små fått för mycket näring hönsgödsel är starkt och mina yucca plantor får ingen gödning alls och dom kommer med jätte många nya blad på våren(min äldsta har fått 18nya blad detta år) då utan gödning dock för mina vatten på sommaren men då jorden är sandig blir det inte stående vatten

          har du bild på dom ?

          Redigerat av flaxss: 12-06-2007, 13:37
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-08-2025, 06:24
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon