Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Naturtomten från helvetet., Hur förbättrar man jorden på ett övervuxet drygt tunnland?
          annchen
          Inlägg 09-06-2007, 13:40
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 54
          Medlem sedan:
          09-06-2007
          Medlem nr: 10 944



          Hej!

          Min trädgård ligger på det småländska höglandet, i zon 4-5. Vi har totalt negligerat den i flera år i stöten och har ingen möjlighet att vara där på heltid. Under de senaste åren har vi arbetat som besatta med diverse generella upprustningsprojekt, som stängsling, murläggning och allmänt fixande. Nu är det emellertid dags att börja ta sig an grönskan. Det stora problemet är underlaget och växtligheten.

          I princip hela tomten verkar bestå av en grässvål genombruten av sega rötter, på ungefär 3 dm. Lyckas man väl gräva sig ner, är det stenhård lerjord i botten, eller på sina ställen lätt, sandig jord. På våren kan det bli riktigt sankt i fruktträdgården.

          Den växtlighet som främjas är gräs i mängder, sly, lupiner, nässlor, midsommarblomster/andra ängsväxter och ogräs i parti och minut. Dessutom är jorden ofta lätt stenbunden, samt HELT genombruten av vidriga sorkhål. Att gå i en rak linje genom trädgården utan att falla omkull med ena foten fast förankrad i ett djupt hål, är således en omöjlighet.

          Jag skulle gärna vilja ha en relativt välskött gräsmatta, men framför allt plan mark.

          Nu är min fråga; var i hela fridens namn skall jag börja?

          I fråga om växtligheten: att köra en gräsklippare är bara att glömma. Lie är för svårt och jobbigt. En trädgårdstraktor med slåtterbalk är väl ett alternativ, men det måste i så fall anförskaffas. Skall jag göra allting på en gång, eller satsa på punktinsatser?

          I fråga om jorden: Vad kan jag göra för att förbättra jorden? Skall jag bara köpa tolv ton jord, sprida ut överallt och hoppas på det bästa?

          Jag blir ytterst tacksam för alla tips och förslag!




          Bästa hälsningar



          Anna






          P.S. - Jag dubbelpostar i två forum, då jag är lite osäker på var frågan bäst passar in; hoppas att det är okay.

           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          eugenia
          Inlägg 16-06-2007, 10:53
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 301
          Medlem sedan:
          29-09-2005
          Medlem nr: 6 614



          Det låter som om platsen skulle kunna bli jättefin så småningom. Hemma hos mig har jag köpt lupinfrön i jättefina färger gula, röda mm som jag försöker få igång i sålådor. Min platta gräsmatta är ingen favorit. Inga nivåskillnader, bara platt och grönt. Jag jobbar på att försöka skapa någon typ av dramatik genom att plantera buskar, små träd och perenner. Jag ska försöka anlägga ett lite vildare pari med de få ängsblommor som finns här. Jag läntar jättemycket efter midommarblomster, det finns knappt där jag bor. Vi kanske skulle byta tomt?
          Jag har all respekt för att du säkert upplever trädgården som ett problem, men kanske känns det lättare om du försöker bli vän med platsen och se något vackert i den och förstärka eller framhäva det. Din förebild är kanske just en gräsmatta men det kanske föds fram andra förebilder ju mer du tar reda på om olika typer av trädgårdar. (Besök gärna biblioteket) Mitt förslag är att skapa en gång, antingen av sten eller av gräsmatta (fyll hålen) genom ditt lilla "helvete". Gången kan gå till en solig och fin plats där du kan placera en bänk. Sitt och fundera i under hela sommaren på detta projekt. Lycka till
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 01-02-2026, 00:03
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon