CITAT (Pirum @ 17-06-2007, 14:58)

Men det måste vara fasligt dyrt? Ok, har man pengar och vill göra en god gärning så. Men godkänd transport, rabiesvaccin, andra vacciner, test mot dvärgbandmask, karantän (säkert väldigt kort numera dock då säkerhet är lågprioriterat), eventuell avlivning om hunden är sjuk, etc, måste ju kosta många tusen. Kanske bättre att rädda 2 hundar i Sverige än 1 från utlandet.
Det beror på vad man jämför med
. Priset på en del renrasiga hundar (valpar) med "bra" föräldrar osv kan ligga på 6-8000 kronor. Sammanlagt har våra två utländska hundar kostat 7000 kronor.
Måste fråga också, menar du ifall hunden skulle vara så sjuk att den behöver avlivas när den kommer hit till sin familj
? Tror att det är ganska ovanligt om man har kontaktat en seriös verksamhet. Det är bara hundar som bedöms som friska som "skickas".
Redigerat av Sailor Pluto: 17-06-2007, 15:41