CITAT (Margith @ 14-07-2007, 21:26)

Nu måste jag få börja med att protestera Bettson!
Det finns inget som heter röd engelsk setter

Jag förmodar att du syftar på irländsk setter, den är röd (jag kallar dem rödskinn

)
Du ser jag har svårt att hålla rätt på mig. Setter var rätt i alla fall.

Är ungeför som att skåne ligger söderut
Men verkligheten ställer krav på dokumenterat bra eftersökshundar. Och provet är inte så verklighetsanpassat.
3 dl blod på 600 m är ju rena motorvägen. En hund med stor jaktlust blir het och tokig och går alldeles för fort.
Så mycket blod från tex ett rådjur skulle ju i verkligheten göra att rådjuret var dött långt innan halva sträckan. Med heta hundar är det ju bra att minska blodmängden och lägga äldre spår för att ge hunden en utmaning.
Så en hund med stor jaktlust och egentligen klarar öppenklassproven blir för het. Men andra hundars om inte jagar klarar proven för att man gör dom för lätta.
Så det jag egentligen vill säga är att jag tycker att viltspårchampionatet ska tas bort som avelmätare, men att godkända eftersökhundar skall registreras och kanske premieras i olika klasser på SKK, så att man alltid kan hitta en godkänd eftersökshund om man behöver en av olika anledningar.
Det värsta jag vet är när folk spårar med en outbildad eftersökshund och hunden inte lyckas. Och när hunden inte klarar ut det, så beslutar man sig för att djuret är oskatt. Sånt är inte snyggt. Skadat vilt oavsett orsaken till skadan, spåras och avlivas snarast möjligt så att man minskar djurets lidande.Lägsta klassen att använda på skarp läge är egentligen det som motsvarar ett vilsspårchampionat. Allting under det är egentligen för låg nivå för att klara ett riktigt eftersök, med tanke på att man skall vara så säker som möjligt på att bespara djuret lidande.
Så skulle jag vilja ha ytterligare en högre klassning där hunden klarar ännu äldre spår, mindre blodmängder samt störningar och att klara av att gå efter en annan hund som försökt men ändå göra en sjävständig spårning.
Och så specialiserade eftersökshundar som finns idag tex vildsvin och björn. Dom skulle dessutom registreras för att vara en tillgång för allmänheten.
Wachtel är ju en hund som skall vara kortdrivare, eftersökshund och apportör. Så eftersök ingår. Men avelsklubben är rädd för att om man tillåter championat på vilsspår så struntar folk i att göra de riktiga proven. Och jag tror det är rätt.
Men användbarheten för de kunskaper man tränat fram och uppnått borde göras möjligt att komma andra till del.
Att det står på SKK sida att en hund fått en etta på viltspårsprov säger egentligen ingenting om dess användbarhet på ett riktigt eftersök. Det kan vara en riktig stjärna eller en hund som bara haft tur !
Och tack för gratulationen, vi är jättenöjda