Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Förslag på växt i en slänt?
          minime81
          Inlägg 21-07-2007, 20:51
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          21-07-2007
          Medlem nr: 11 630



          Hej!

          Vi har nu grovplanerat vår trädgård och ska äääntligen så vår gräsmatta snart. Men först ett litet problem: Vi har nu en slänt framför huset, som vi tänkte ha växter i. Då jag är totalt ovetande om växters behov osv. frågar jag Er om råd! Tips på lättskötta, fina växter är väldigt välkommet. Jag bor i zon II (6 mil norr om GBG).

          Tacksam för svar snarast!

          /Eva
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ophelia
          Inlägg 22-07-2007, 19:18
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 4 474
          Medlem sedan:
          08-11-2003
          Medlem nr: 2 552



          Låter roligt med slänt. Glöm inte alla lökar som älskar slänter där de kan bakas under sommaren.

          Tycker definitivt du ska skaffa hem böcker för att läsa själv och få tips och idéer. Det är ju din slänt och du har säkert vissa färger och former som tilltalar dig allra bäst. Väldig tråkigt att plantera en massa och så upplevs det som rörigt samt att kunna läsa själv om deras fortsatta skötsel.

          Lite tips på växter och då utgår jag från att det är i sol samt lite torrare: Rölleka (Achillea, finns i en mängd färger), stäppsalvia (salvia nemorosa, blommar länge, bara att klippa ner efter blomning så kommer de igen), kantnepeta (Nepeta faseenii, fungerar som stäppsalvia), grekvädd (Knautia macedonica, vinröda "knappar" som svävar) och lavendel. Inget fel att blanda upp med lite buskar så får du höjd som exempelvis buddleja.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 02-08-2025, 18:32
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon