har tat bilder på min så ska jag förklara
växter_816.jpg ( 221.53k )
Antal nedladdningar: 34första bild är ett blad , bladen ser ut så här på jakaranda det är ingen gren i mitten utan blad eller mitten nerv .allt detta vissnar ner på min på vintern lika så ska den göra det på din .
växter_818.jpg ( 211.35k )
Antal nedladdningar: 41nästa bild ser du början på en ny gren dvs det tjocka röda i mitten , du ser även blad med en mitten nerv alla dom är inte nya grenar du ser att dom är tunna och gröna .
växter_819.jpg ( 207.63k )
Antal nedladdningar: 46nästa bild ser du att den har skapat en ny gren den är tjock och har bark du ser längre bort gröna blad med en mitten nerv . dne i mitten ingen gren utan blad . ser du skillnaden ?
växter_820.jpg ( 223.92k )
Antal nedladdningar: 27sista bild ser du kronan på min . du ser att där är blad på varje sida dom som sticker ut är blad (som du tror är gren) ovanför dom ser du små små nya saker som kommer ur vecken där DET är nya grenar . har ritat upp med
hoppas detta hjälpte dig?!