CITAT (Virgo @ 14-12-2003, 22:27)
CITAT
Men vi anser att en annan varelses rätt till sin egen kropp och sitt eget liv går före den egna viljan att stoppa deras kroppar i våra munnar
Gäller alltså inte växter?!

Fruktarianer tycker nog att det även gäller växter, men det verkar inte lätt att hålla sig till den dieten. Själv är jag en slarvig lakto-ovo-vegis som någon sällsynt gång även kan äta fisk (jag klarar själv att slå ihjäl en fisk, så då kan jag väl klara av att äta den också).
Mitt resonemang är nåt i stil med att någonstans måste man dra gränsen, min går alltså ungefär vid fisk, de flesta svenskars gräns ligger vid husdjur som katt och hund. Det finns väl ingen som äter precis vad som helst (som alls går att äta), i så fall skulle man ju vara kannibal!!!
Upp till kamp för att var och en ska få leva efter sin egen övertygelse!
Har man varit vegis tillräckligt länge är de där köttsakerna inte lockande längre. Sist jag åt fisk var det
inte gott! Quorn smakar sågspån.