hejsan!
Jo mina paprikaplantor växer ju fort som bara den och snart får dom inte plats i miniväxthuset längre(dom blir för höga).
#jag behöver tips och råd om hur jag ska göra för att skydda mina älskade paprikaplantor nu när dom blir för stora för miniväxthuset för min katt älskar att tugga på växter?!
dom har ju klarat sig tills nu för i början hade man ju plastpåse över krukan, sedan flyttade dom ju direkt in i växthuset, men vad ska jag göra nu?!
# när jag ska plantera om plantorna igen? just nu står dom i 8x8cm krukor. fast man kanske ser när dom behöver större kruka?
#hur ska jag göra när jag vädrar i mitt sovrum? ska jag flytta alla plantor från fönteret under tiden som jag vädrar? eller kan jag låta dom stå kvar? för jag läste nämligen i en bok att dom är jättekänsliga för blåst och vindar?
#kan jag använda s.k guldvatten till paprikorna eller börjar kanske paprikorna(som dom kanske får i framtiden) smaka kiss(urin)?
Tacksam för alla svar jag kan få!
Redigerat av Bettanspettan: 14-08-2007, 01:53