Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Som att svära i kyrkan?, kritisera plantskola
          Österlena
          Inlägg 24-07-2007, 15:00
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 32
          Medlem sedan:
          29-06-2006
          Medlem nr: 8 088





          Det bedrövliga regnandet gör ju att man inte kan företa sig nått kul i trädgården.
          För att göra något annat trädgårdsrelaterat under semestern tänkte jag att man kan ju alltid kolla runt i några plantskolor.
          Ett ställe som alla har pratat om är ju Åbergs strax utanför Ystad. Och som jag så många gånger har tänkt att jag måste besöka. Sagt och gjort, åkte dit (rapporten gäller slutet på juli -07).

          Men jösses vad besviken jag blev!
          Som där såg ut! Det såg ut som en tromb hade dragit fram. Det verkar som om de har tröttnat. Det var inte alls välskött. Det är skillnad på "kärleksfullt trädgårdsrufs" och "tappade-sugar-oreda". Visningsträdgården - ja, visst växte det, men jag har sett många andra mycket mera spännande ställen, som inte gör så aggressiv reklam.

          Jag kan rekommendera att köpa några sommarblommor där, men absolut ingenting annat. Deras avdelning för träd och buskar var en katastrof - taniga, halvvissna plantor som låg huller om buller, inga vettiga anvisningar vad det var, eller vad det kostade.

          Och höga priser. En liten (några cm hög) vanlig? hjärtbergenia, i den minsta fyrkantiga plastkrukan - 75 kronor! Jag höll på att trilla baklänges. OM det var en exklusiv sort - ja, då måste man berätta det.

          De har ett kafé och det var trevligt - vädret till trots. Med fräscha varor och rar personal.

          När jag ändå var i trakten tänkte jag besöka ännu ett ställe som jag alltid har missat - Ystads Plantskola.
          Deras reklam är ju ganska tradig, inget som direkt lockar en dit.
          Men oj så glatt överraskad jag blev!
          Där var jättefint. Stora fina friska växter. Välskött och omhändertaget.
          Liten trevlig utställning i entrén, sedan mer som en ordinär plantskola. Fast rikigt bra.
          Inte specielllt dyrt. De växter jag jämförde mellan Åbergs och Ystads Plantskola föll alla till den senares fördel.
          Här fanns inte det rufsiga sommarblommiga, som kan vara väl så charmigt, men deras säsongsväxter var fina.
          Jag kan absolut rekommendera en resa hit om du ska köpa varaktiga växter.

          Kanske är det som att svära i kyrkan att kritisera Åbergs?

          Jag vill poängtera: jag har INGA intressen i olika plantskolors försäljningssiffror!
          Kanske återkommer jag men några andra jämförelser/synpunkter på andra ställen - det fortsätter ju att regna ...
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          eugenia
          Inlägg 15-08-2007, 20:24
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 301
          Medlem sedan:
          29-09-2005
          Medlem nr: 6 614



          På besök i Ystad har jag många gånger varit på Åbergs. Det är ett absolut måste eftersom de har det överlägset största utbudet av perenner mm i området. Det brukar vara en underbar utflykt. Jag älskar att gå runt där och botanisera, dels bland plantorna och också i trädgården. Jag var också där i slutet på juli och tyckte att det var lite rufsigt här och där (man var i färd med att klippa häckar mm). Det är tråkigt att ni fick en så dålig upplevelse av detta företag som så många av oss uppskattar så mycket. Försök ta med i beräkningen att detta är ett familjeföretag där oförutsedda saker kan hända. I en turisttät stad som Ystad kan jag tänka mig att man vore rejält utpumpad mot slutet av sommaren när plantskolan är öppen sju dar i veckan. Det mesta odlas ekologiskt med en passion för "hantverket" som man inte hittar på så många ställen. Att Åbergs skulle vara dyra kan jag absolut inte hålla med om. Allt jag köpt där har hållit en mycket hög kvalitet och har inte varit dyrt. Att handla på Åbergs är definitivt helt annorlunda än andra, rent kommersiella ställen som t ex Ystad Plantskola. Jag rekommenderar att ladda ner sortimentlistan och fundera igenom vad man egentligen ska leta efter när man väl är där, för det är ett stort område. Man kan lätt känna sig lite vilsen. Jag tycker inte att det är som att svära i kyrkan, visst måste man få kritisera, men ge det gärna en chans till nästa sommar och varför inte i början av juni, en underbar tid.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 01-08-2025, 22:43
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon