Slår också ett slag för den något bortglömda växten Silverarv som är underbart vacker med sitt städsgröna bladverk i grått. Blommorna som är vita kommer rikligt i Maj-Juni och växten kryper fram bra och täcker snabbt stora ytor till exempel som hängande över en sten i ett stenparti. Mycket lätt att föröka med avläggare eller sticklingar också och helt härdig i minst Zon 3.
Aubretia är också en av mina favorit stenpartiväxter. Köpte förra våren en speciell sort från Rockdala, Plants of Distinction som växt bra och täcker bra men blommade inte första sommaren. Ser fram emot Maj-Juni när den kommer blomma i mitt stenparti.
Backnejlika som frön köpte jag också genom Thomson och Morgan för två år sedan och den växer så det knackar och blommar från Maj-Augusti. En mycket tacksam invånare i stenpartiet samt bra härdighet.
Ha det bra och lycka till!