Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > tips mot potatisskorv?
          EKLO
          Inlägg 15-08-2007, 22:08
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Undrar lite över potatisskorv. Jag har haft skorv på alla potatisar i 3 säsonger, mer eller mindre mycket. Haft dumma sorter kanske - Swift, Maris Bard, Silla (angelägen om åtminstone en mkt tidig sort att äta på midsommar). Alla har funkat bra på andra sätt, men skorv får de alltid.
          Jag läser på i böcker och på nätet och förstår att det optimala är 4-årig växelodling, men jag är ju ingen storodlare (lägger - som man säger här i Bohuslän - c:a 25 potatisar) och därför kan jag i princip bara växla mellan 2 land, mer utrymme har jag inte.
          Att jag inte ska lägga lite vedaska på landet (som är gjort för 3-4 år sedan) har jag förstått och alltså slutat med (däremot verkar det helt ok att lägga så mkt vedaska att jordens ph stiger till 8 eller däröver, men det finns ingen anledning för mig). Men vad tror ni om genomregnad tång - jag odlar ju på en ö, och här har man alltid lagt en tångruska runt sättpotatisen, eller helt enkelt gödslat ner tång på våren.
          Och framför allt: Ligger smittan i jorden permanent? Eller hur kommer den dit - jag köper ju min sättpotatis, och alla 3 sorter jag prövat uppges ju inte vara särskilt mottagliga för skorv.
          Jag skriver på Mac - kanske blir alla skiljetecken alldeles märkliga, men jag prövar så här.
          Och vore väldigt tacksam för erfarenheter och tips i detta ämne,

          eklo
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Lillin
          Inlägg 17-08-2007, 20:22
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 51
          Medlem sedan:
          08-04-2007
          Medlem nr: 9 677



          Har själv skorv på min potatis, har skalat den och ätit den ändå och den har smakat bra. Denna info hittade jag när jag själv letade svar på hur jag skulle bli av med skorven.

          Skorv kan orsakas av många olika mikroorganismer. Gemensamt för angreppen är att de gärna följer med utsädet man sätter och sen stannar kvar i jorden år efter år. Den vanliga skorven orsakas av bakterien Streptomyces scabies. Dessa bakterier finns tyvärr i de flesta jordar. Då bakterien bäst trivs i kalkrika jrdar bör man undvika tillförsel av kalk och alkaliska gödselmedel och aska. Man bör minst låta jorden vila 4-5 säsonger efter angrepp och inte odla potatis på samma plats år efter år. Kemisk bekämpning är svår, då mikroorganismerna som sagt varierar. En väl bearbetad jord förebygger skorvangrepp. Därefter sätter man skorvresistenta sorter.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-08-2025, 12:46
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon