CITAT (myrtille @ 31-08-2007, 12:48)

Ja, nu vet jag ju inte om de förekommer vilt i Sverige, det kanske de gör fast de inte får säljas. Mina bilder är i alla fall tagna i Luxemburg, och jag skickade in dem till en fransk insektssajt där de identifierat den andra som just Harmonia axyridis:
http://www.galerie-insecte.org/Det är en wiki-sajt där personer kan ladda upp bilder på insekter och andra småkryp. De klassificeras sen (i den mån det är möjligt) av administratörerna som jag antar måste ha entomologisk utbildning. Det här bildar till slut en bilddatabas - jättebra om man vill ta reda på vad något man själv sett är för något. Man kan även komma med ytterligare kommentarer till de bilder som redan ligger där, allt sker i sann Webb 2.0-anda.
Det låter ju betydligt mycket bättre än t ex NRM:s
Jourhavande Biolog, som huvudsakligen jobbar med E-mail. D v s man återanvänder inte tidigare samlad information och kunskap, förutom de "artiklar " som man skriver.