Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Dåligt äppelår eller?
          kickistina
          Inlägg 04-09-2007, 09:54
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 45
          Medlem sedan:
          27-08-2007
          Medlem nr: 12 231



          Är det dåligt med äpplen i år?Vi får nästan inga äpplen,i fjol fick vi massor.Bor i Piteå som är zon 5./Hälsningar kickistina


          --------------------
          Det är inte roligare än vad man gör det till!!!
          Kram Kickistina
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Pirum
          Inlägg 05-09-2007, 01:14
          Länk hit: #2


          Validating
          Antal inlägg: 3 808
          Medlem sedan:
          15-04-2005
          Medlem nr: 5 448



          Bohuslän:
          Av våra 3 Transparente Blanche ('Augustiäpplen') har bara 1 givit frukt i större antal än ena handens fingrar. De flesta äpplena var där angripna av diverse otyg samt monilla. Men en del gick ju att äta.

          Lika illa är det med Melba-trädet, men, det är mer väntat eftersom frukten där ändå blir förstörd av skorv varje år. Det trädet möter sitt öde senare i höst, slutar kanske som slöjdprodukter till våren.

          Oranie-trädet ger bra med äpplen i år...inte jättemycket, men, mer än på många år. Tyvärr angripna av nåt otyg, de flesta av dem.

          Lobo-trädet ger en del äpplen, men skorven går som vanligt jättehårt åt trädet. Trädet blir ved, kanske lite slöjd.

          Säfstaholm - liten skörd, till stor del angripet av otyg.

          Ingrid Marie - knappt ett äpple.

          Ribston - liten skörd, men äpplena ser rätt ok ut.

          Cox Orange - ena trädet liten skörd, andra trädet väldigt bra skörd - än så länge ser de rätt friska ut. Hoppas de hinner mogna innan älgarna kommer...

          Åkerö - rätt bra skörd...aningen angripna äpplen vad jag kan se.

          Okänd äppelsort - stor skörd som vanligt, av goda äpplen, på ena trädet är de flesta dock angripna av otyg. Det andra trädet, samma sort alltså, har lite fler friska äpplen.

          Vi har några fler sorter, men de står på mestadels unga träd och de varierar så mycket från år till år att det inte är lönt att tänka på om skörden blir stor eller liten, man får ta det som kommer smile.gif

          Kortfattat har vi haft fler insektsangrepp än vanligt i år. Annars tycks inte den rekordblöta sommaren ha gått så illa åt frukterna.

          Redigerat av Pirum: 05-09-2007, 01:15


          --------------------
          zon2.5
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 15-08-2025, 08:08
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon