Det är kul att få läsa andras erfarenheter av olika vinterförvaringar. Man kan inte låta bli att förundras lite över hur anpassningsbara våra vänner änglarna ändå är!
Själv förvarar jag också mina mörkt nere i källaren. Tempen brukar ligga mellan 12 - 15 grader. Jag håller dem på sparlåga och de har inte tillstymmelse till blad kvar och vatten får de bara högst 1 gång / mån. Visserligen torkar en och annan färsk topp in lite grand men det gör inte så mycket eftersom jag har lite svårt att sätta sekatören i dem när det är dags att vakna, så kan de sköta detta själva så inte mej emot.

De får inte heller spinn trots att de hinner bli rejält torra men det beror nog på temp och bladlösheten skulle jag tro.