Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Änglatrumpet, vinter förvaring
          Odlarinna
          Inlägg 08-09-2007, 09:47
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 117
          Medlem sedan:
          05-11-2005
          Medlem nr: 6 758



          Nu är det snart dags igen att ta in änglatrumpeterna.Numera bor jag i en lägenhet och har haft dem på balkongen,Varje år har jag skänkt bort dem till bekanta,nu är det inga som vill ha dem.Kan man möjligtvis ta in dem i badrummet eller annan varm skrubb???????? Tål dem det? confused.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cacki
          Inlägg 09-09-2007, 08:15
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 6 240
          Medlem sedan:
          04-11-2005
          Medlem nr: 6 755



          Det är kul att få läsa andras erfarenheter av olika vinterförvaringar. Man kan inte låta bli att förundras lite över hur anpassningsbara våra vänner änglarna ändå är!
          Själv förvarar jag också mina mörkt nere i källaren. Tempen brukar ligga mellan 12 - 15 grader. Jag håller dem på sparlåga och de har inte tillstymmelse till blad kvar och vatten får de bara högst 1 gång / mån. Visserligen torkar en och annan färsk topp in lite grand men det gör inte så mycket eftersom jag har lite svårt att sätta sekatören i dem när det är dags att vakna, så kan de sköta detta själva så inte mej emot. wink.gif De får inte heller spinn trots att de hinner bli rejält torra men det beror nog på temp och bladlösheten skulle jag tro.


          --------------------
          **Cacki z 3**
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 28-07-2025, 11:56
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon