Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Sälja valnötsträd pga felplantering?
          Fasting65
          Inlägg 02-09-2007, 21:27
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 21
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 946



          Halloj.

          Svärmor köpte sej ett manchuriskt valnötsträd för ett par, tre år sedan. Hon trodde att trädet skulle bli ett sött litet träd utanför entrén. Jag informerade henne att det kan bli _rätt_stort. Nu funderar hon på att göra sej av med trädet innan det blir besvärande stort. Trädet är drygt 2 meter högt enligt hennes utsago.
          Vad göra? Fälla? Sälja? Köper någon? Isåfall, vem? När gräver man upp det? osv osv osv.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Madeleine1
          Inlägg 09-09-2007, 12:19
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 699
          Medlem sedan:
          12-08-2003
          Medlem nr: 2 086



          Jag skulle lägga ut en annons på t.ex Blocket. Det finns säkert många som skulle vilja köpa ett träd som kommit en bit på vägen (jag tror inte Zetas köper begagnade träd som de inte ge någon garanti för, men jag kan ha fel). Sen kan man ju hjälpas åt med grävningen eller låta köparen ordna med den (så får köparen själv stå för hur trädet klarar behandlingen så att säga). Jag vet inte hur stort rotsystem en 2 meter stor manchurisk valnöt har, men det kanske det finns någon annan som vet.

          Lite vilda gissningar om när det vore lämpligast att flytta trädet...
          Om jag flyttade det i år, på senhösten, när trädet är i vila, men det inte är någon tjäle i backen skulle jag se till att få med en i princip orörd rotklump, så att det inte märker så vansinnigt mycket av flytten. Nu vet jag ju inte hur långt ut rotsystemet sträcker sig, men det skulle jag nog provgräva för att ta reda på.
          Om jag flyttade det i vår skulle jag se till att vattna riktigt ordenligt före, under och kanske framför allt efter flytt. Extra mycket om det blir en torr och solig vår och sommar.
          Måste understryka att det här bara är hur jag skulle göra om JAG var den som köpte trädet - varken beprövat eller vetenskapligt bevisat. smile.gif


          --------------------
          Madeleine i Mälardalen *

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 18:07
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon