Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Marktäckare under träd
          Magdis
          Inlägg 21-09-2007, 17:39
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 8 694
          Medlem sedan:
          05-07-2004
          Medlem nr: 4 012



          Jag är sugen på att plantera en söt marktäckare under Rosenapeln och är inne på backtimjan. Tror ni att det går bra, eller är det inte bra för trädets rötter att ha det så? Rosenapeln är planterad förra sommaren och är alltså ganska liten. Alternativet vore att lägga en dubbel stenkant runt den öppna jordcirkeln och plantera backtimjanen i mellanrummet mellan dem, kanske med markduk under och uppöver kanterna så den inte kan sprida sig. Vilken variant tycker ni låter bäst och snyggast?

          I jordcirkeln runt trädet har jag just nu vårlökar också. Funkar det med en marktäckare också? Den är ju nervissnad då lökarna blommar så det borde väl gå?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 21-09-2007, 20:34
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Närapå allt örtartat som växer över och tillsammans med trädens rötter är bättre än det vi oftast har - gräs eller för unga träd naken jord... Däremot vill ju backtimjan ha väldränerat/sandigt och ganska torrt, och det kan passa illa med att jordförbättra med kogödsel och vattna det unga trädet. Senare när trädets rötter sträckt sig ut längre kan man plantera backtimjan och andra tork/dräneringskrävande växter runt stammen eftersom trädets rötter då inte tar upp näring där och du inte ehöver vattna, luckra eller jordförbättra där.

          Om du planterar växter som samtidigt som fröjd ger dig gratis jordförbättring till trädet slår du flera flugor i en enda smäll. Nävor ger t ex bra markskugga och vissnar ned på hösten och ger träden mer lucker jord än det skulle ha med bar jord eller gräs. Dessutom är de söta. Ettåriga växter som krasse, honungsfacelia m fl kan också ta över efter vårlökarna och samtidigt ge trädet vad det behöver.

          För trädets del är det viktigt att du de första 3-5 åren kan luckra jorden under hela kronan ut till grenspetsarna, att du kan jordförbättra lite ett par gånger och att du kan vattna. Anpassar du växtvalet efter det blir det bra för både träd och växterna under dem.

          På min sajt finns mer om växter som samtidigt ger träden en förbättrad jordmiljö, se länk från www.tradvardskolan.se.

          Redigerat av Cilla: 21-09-2007, 20:37


          --------------------
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 12-08-2025, 21:56
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon